[TYLKO U NAS] Ks. prof. T. Guz: Określenia M. Lutra są sprzeczne z Pismem Świętym Starego i Nowego Testamentu

Określenia Marcina Lutra są sprzeczne z Pismem Świętym Starego i Nowego Testamentu. Opowiedział się on przeciwko świętości Trójcy Przenajświętszej i tym samym przeciwko świętości Pana Jezusa podkreślił w sobotnim wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Tadeusz Guz, filozof i teolog.

Przed kilkoma dniami Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała komentarz, w którym ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka oraz prof. dr hab. Piotr Kopiec krytykowali wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza dotyczące  Marcina Lutra, a konkretnie jego znajomości teologii głoszonej przez niemieckiego reformatora religijnego. Do całej sytuacji na antenie Radia Maryja odniósł się sam zainteresowany.

Kościół rzymskokatolicki naucza jednoznacznie, iż Pan Bóg daruje nam łaskę zbawienia i odkupienia. A więc Pan Jezus jest w nauce katolickiej traktowany, w odniesieniu do obydwu swoich natur (boskiej i ludzkiej), jako Święty. Zbawia z winy i odkupuje z kary upadłe w grzech stworzenia, w tym także człowieka. Marcin Luter opowiedział się przeciwko świętości Trójcy Przenajświętszej i tym samym przeciwko świętości Pana Jezusa – zaznaczył ks. prof. Tadeusz Guz.

Określenia Marcina Lutra są sprzeczne z Pismem Świętym Starego i Nowego Testamentu. Dlatego są również sprzeczne z biblijną i katolicką nauką o usprawiedliwieniu grzesznego człowieka i grzesznego świata przez wiecznie Świętego, czyli Syna Bożego i Ducha Świętego. Zatem pytanie księży profesorów z Instytutu Ekumenicznego KUL powinno być skierowane nie pod moim adresem, lecz Marcina Lutra – dodał filozof.

Zdaniem gościa Radia Maryja, naszym moralnym i intelektualnym obowiązkiem jest bronić Niemców, ale także Polaków przed zasadniczym błędem kolektywistycznej ideologii reprezentowanej przez Marcina Lutra.

W tym kontekście nie zaskakuje mnie uczucie bezsilności tych księży profesorów z Instytutu Ekumenicznego KUL, nawet wtedy, gdy ktoś twierdzi (i oni to cytują), że hiszpańscy konkwistadorzy albo Adolf Hitler byli katolikami. Ci księża profesorowie, których bardzo cenię i szanuję, nie wiedzą jednak, cytuję ich słowa „jak odpowiadać na takie krzywdzące nieprawdy, półprawdy i uogólnienia?”. Przecież Pan Bóg naucza nas bardzo prosto „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”, czy też „Prawda was wyzwoli” i szereg innych genialnych prawd z nauki Kościoła katolickiego. Aby umieć odróżnić między prawdą i kłamstwem, dobre i złem tego niestety ani Luter, ani Hitler nie czynili. Chociaż byli ochrzczonymi katolikami, to sprzeniewierzyli się nauce Bożej w Piśmie Świętym i odeszli od Mistycznego Ciała Chrystusa, kwitując tym samym rozmiar swoich nieprawości oraz grzechów wyłącznie swoim kontem – podkreślił teolog.

Całość rozmowy z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj