[TYLKO U NAS] Ks. prof. T. Guz: Określenia M. Lutra są sprzeczne z Pismem Świętym Starego i Nowego Testamentu
Określenia Marcina Lutra są sprzeczne z Pismem Świętym Starego i Nowego Testamentu. Opowiedział się on przeciwko świętości Trójcy Przenajświętszej i tym samym – przeciwko świętości Pana Jezusa – podkreślił w sobotnim wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Tadeusz Guz, filozof i teolog.
Przed kilkoma dniami Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała komentarz, w którym ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka oraz prof. dr hab. Piotr Kopiec krytykowali wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza dotyczące Marcina Lutra, a konkretnie jego znajomości teologii głoszonej przez niemieckiego reformatora religijnego. Do całej sytuacji na antenie Radia Maryja odniósł się sam zainteresowany.
– Kościół rzymskokatolicki naucza jednoznacznie, iż Pan Bóg daruje nam łaskę zbawienia i odkupienia. A więc Pan Jezus jest w nauce katolickiej traktowany, w odniesieniu do obydwu swoich natur (boskiej i ludzkiej), jako Święty. Zbawia z winy i odkupuje z kary upadłe w grzech stworzenia, w tym także człowieka. Marcin Luter opowiedział się przeciwko świętości Trójcy Przenajświętszej i tym samym – przeciwko świętości Pana Jezusa – zaznaczył ks. prof. Tadeusz Guz.
– Określenia Marcina Lutra są sprzeczne z Pismem Świętym Starego i Nowego Testamentu. Dlatego są również sprzeczne z biblijną i katolicką nauką o usprawiedliwieniu grzesznego człowieka i grzesznego świata przez wiecznie Świętego, czyli Syna Bożego i Ducha Świętego. Zatem pytanie księży profesorów z Instytutu Ekumenicznego KUL powinno być skierowane nie pod moim adresem, lecz Marcina Lutra – dodał filozof.
Zdaniem gościa Radia Maryja, naszym moralnym i intelektualnym obowiązkiem jest bronić Niemców, ale także Polaków przed zasadniczym błędem kolektywistycznej ideologii reprezentowanej przez Marcina Lutra.
– W tym kontekście nie zaskakuje mnie uczucie bezsilności tych księży profesorów z Instytutu Ekumenicznego KUL, nawet wtedy, gdy ktoś twierdzi (i oni to cytują), że hiszpańscy konkwistadorzy albo Adolf Hitler byli katolikami. Ci księża profesorowie, których bardzo cenię i szanuję, nie wiedzą jednak, cytuję ich słowa „jak odpowiadać na takie krzywdzące nieprawdy, półprawdy i uogólnienia?”. Przecież Pan Bóg naucza nas bardzo prosto – „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”, czy też „Prawda was wyzwoli” i szereg innych genialnych prawd z nauki Kościoła katolickiego. Aby umieć odróżnić między prawdą i kłamstwem, dobre i złem – tego niestety ani Luter, ani Hitler nie czynili. Chociaż byli ochrzczonymi katolikami, to sprzeniewierzyli się nauce Bożej w Piśmie Świętym i odeszli od Mistycznego Ciała Chrystusa, kwitując tym samym rozmiar swoich nieprawości oraz grzechów wyłącznie swoim kontem – podkreślił teolog.
Całość rozmowy z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza dostępna jest [tutaj].
RIRM