Rumunia: prezydent A. Duda i minister M. Błaszczak z wizytą u polskich żołnierzy

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przybyli w środę do Rumunii, gdzie spotkają się z polskimi żołnierzami służącymi w wielonarodowych siłach NATO.

Wizyta rozpocznie się w Muzeum Sztuki w Krajowej, miejsca internowania prezydenta Ignacego Mościckiego i naczelnego wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego; prezydent złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą pobyt w Krajowej prezydenta II RP. Uroczystości odbędą się także w polskiej części miejscowego cmentarza.

Polska delegacja uda się do koszar rumuńskiego 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy, współtworzący wielonarodową brygadę NATO.

Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak wezmą udział w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami; wyróżnieni wojskowi otrzymają odznaczenia.

PKW Rumunia liczy ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Polska kompania zmotoryzowana jest wyposażona w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, jej uzbrojeniem są m.in. granatniki i moździerze.

W ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO sojusznicy zdecydowali na warszawskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2016 roku o rozmieszczeniu wielonarodowych grup bojowych w państwach bałtyckich i w Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence – eFP) oraz w Rumunii i Bułgarii, gdzie inicjatywa otrzymała nazwę dopasowanej wysuniętej obecności (tailored forward presence, tFP). Podczas gdy polscy żołnierze wchodzą w skład sił tFP w Rumunii, w skład batalionowej grupy bojowej eFP stacjonującej w Polsce wchodzi 120 rumuńskich przeciwlotników.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl