ZUS zmniejszy tegoroczną dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o kolejne 2 mld zł

O kolejne 2 mld złotych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy tegoroczną dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to już czwarta blokada budżetowych pieniędzy w tym roku.

Do tej pory ZUS zrezygnował z blisko 11 mld zł. Tym samym tegoroczna dotacja do FUS wyniesie ok. 36 mld zł.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwróciła uwagę, że na dobrą sytuację w kasie ma wpływ kilka czynników, m.in. zwiększona liczba wpływu ze składek.

– Bardzo dobra sytuacja gospodarcza, czyli generalnie wzrost wynagrodzeń, wzrost też zatrudnionych, opłacających składki osób. Ten drugi czynnik to na pewno nasza reforma wprowadzona 1 stycznia 2018 r., polegająca na indywidualizowaniu zobowiązania do płacenia składek, czyli nadaniu płatnikom indywidualnych numerów rachunków składkowych, a mówiąc powszechnie kont. To powoduje, że każdy płatnik od stycznia tego roku ma konto, na którym jest odnotowany fakt, czy wpłynęła składka. Pierwsza składka, która wpływa na konto płatnika, jeżeli są zaległości, idzie na poczet najstarszych zaległości – mówiła prof. Gertruda Uścińska.

ZUS zwraca też uwagę, że wzrosła terminowość płatności składek. Jednocześnie wyraźnie zmalała ilość błędów w przelewach. W 2017 r. miesięcznie było ich kilkadziesiąt tysięcy, w tej chwili jest ich maksymalnie kilkadziesiąt.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl