fot. Monika Bilska

Minister Adam Kwiatkowski rozpoczyna wizytę w Kanadzie

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski rozpoczyna dziś trzydniową wizytę w Kanadzie. Polityk będzie przebywał w Toronto.

Dziś prezydencki minister m.in. będzie uczestniczył w uroczystej paradzie dla uczczenia lądowania na plażach Dieppe.

W planie – o czym mówił Redakcji Informacyjnej Radia Maryja – ma też udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej admirała Romualda Nałęcz-Tymińskiego.

– W Toronto będę miał zaszczyt uczestniczyć w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej admirałowi Romualdowi Nałęcz-Tymińskiemu, wielkiemu Polakowi, oficerowi polskiej Marynarki Wojennej, można powiedzieć bohaterowi dwóch narodów. W trakcie wojny dowodził polskim okrętem patrolowym ORP Ślązak. W lutym 1942 roku podczas desantu ratował z plaż Dieppe 85 kanadyjskich żołnierzy. Właśnie dzisiaj w Toronto będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej temu wielkiemu Polakowi, który tak pięknie wpisał się również w historię Kanady – wskazał polityk.

Adam Kwiatkowski spotka się także z polskimi weteranami.

– Jesteśmy w takim okresie, że w sposób szczególny wspominamy właśnie wybuch II wojny światowej, stąd też spotkania z kombatantami, spotkania z weteranami. To będą z pewnością wzruszające chwile i będę mógł po raz kolejny podziękować im za to, co zrobili dla Polski, za to, że o Polskę walczyli, za to, że za Polskę przelewali krew – podkreślił.

Podczas wizyty w Kanadzie prezydencki minister będzie rozmawiał z przedstawicielami tamtejszej Polonii.  

– To również możliwość spotkań z Kongresem Polonii Kanadyjskiej, z jego władzami. To są nowe władze, mam nadzieję na ciekawe rozmowy i na rozmowy szczególnie o tym, jak możemy sobie wzajemnie pomagać, wzajemnie wspierać – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Polityk poinformował, że ma również w planach uczestnictwo w konferencji „Quo Vadis?”.  

– Będę uczestniczył w otwarciu kolejnej edycji konferencji „Quo Vadis?”, na której spotykają się młodzi profesjonaliści, najczęściej ci, którzy już urodzili się poza granicami Polski, mają polskie korzenie, są z tego dumni. Oni do Toronto przyjeżdżają z całej Kanady. Będą też przedstawiciele Stanów Zjednoczonych – wyjaśnił.Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczy odznaczenia państwowe działaczom polonijnym.  

– Na koniec pobytu w Kanadzie będę miał zaszczyt w imieniu pana prezydenta Andrzeja Dudy wręczyć odznaczenia państwowe zasłużonym dla działalności polonijnej, zasłużonym dla działalności na rzecz Polski naszym rodakom i wręczyć dwóm polskim szkołom polskie flagi ze specjalnym przesłaniem od prezydenta RP Andrzeja Dudy – powiedział.

Po wizycie w Kanadzie polityk dołączy do delegacji prezydenta Andrzeja Dudy, który w sobotę rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych.

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl