Doradca D. Trumpa ostro krytykuje premiera Kanady

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow oskarżył w niedzielę Ottawę o „polaryzujące” oświadczenia na temat polityki handlowej Stanów Zjednoczonych i ostro skrytykował premiera Kanady Justina Trudeau.

Powiedział, że prezydent Donald Trump musiał się wycofać z oświadczenia końcowego G7, ponieważ Trudeau „zadał nam cios w plecy”.

„(Trudeau) wystąpił na konferencji prasowej i powiedział, że USA obrażają. Powiedział, że Kanada musi stanąć w swojej obronie. Mówi, że to my jesteśmy problemem z (naszymi) taryfami celnymi” – argumentował Kudlow w programie CNN, dodając, że w rzeczywistości to Kanada ma „ogromne taryfy celne”. Oświadczył, że swoim wystąpieniem Trudeau „bardzo źle przysłużył się” G7.

Larry Kudlow zarzucił Trudeau w kontekście konferencji kanadyjskiego premiera „amatorszczyznę” i „niedojrzałość”. Oświadczył, że Trump negocjował w dobrej wierze komunikat końcowy G7, a kiedy wyjechał, Trudeau skrytykował politykę USA.

„To zdrada” – oświadczył doradca ekonomiczny Donalda Trumpa.

Oskarżył też Trudeau o próbę podważenia pozycji prezydenta USA przed jego spotkaniem z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Powiedział, że prezydent „nie pozwoli kanadyjskiemu premierowi pomiatać sobą” w przededniu tego spotkania.

W sobotę Trudeau oświadczył m.in.: „Podkreśliłem w rozmowie z prezydentem (Trumpem – PAP), że Kanada nie przyjęła lekko nałożenia ceł przez USA (…)”, a przesłanka bezpieczeństwa narodowego ma w sobie coś „obraźliwego”. Kanada podtrzymuje zamiar wprowadzenia ceł odwetowych od 1 lipca – dodał.

Wypowiadając się na inny sporny temat, dotyczący renegocjacji układu NAFTA, Trudeau podkreślił, że Kanada nigdy nie zgodzi się na klauzulę wygaszającą w jakimkolwiek kształcie. Odniósł się w ten sposób bezpośrednio do wcześniejszej wypowiedzi Trumpa, że w tej kwestii nastąpiło pewne zbliżenie stanowisk.

O pomyśle Trumpa zaproszenia Rosji z powrotem do grona G7 premier powiedział krótko: „Powiedziałem (prezydentowi Trumpowi – PAP) bardzo prosto, że nie jest to coś, czym jesteśmy w najmniejszym stopniu zainteresowani”.

Justin Trudeau został zaatakowany przez Donalda Trumpa w serii tweetów opublikowanych w sobotę wieczorem, gdy amerykański prezydent był już w drodze na spotkanie z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem w Singapurze. Trump w ostrych słowach odniósł się do oświadczenia Trudeau, który zapowiedział, że Ottawa nie odstąpi od zamiaru nałożenia na USA ceł odwetowych.

„To nieuczciwe i słabe” – napisał Trump na Twitterze.

„Premier Kanady Justin Trudeau był potulny i łagodny podczas naszych spotkań w ramach G7, a gdy tylko wyjechałem, zaraz powiedział, że cła na stal i aluminium, które zostały nałożone przez USA, +mają w sobie coś obraźliwego+ i że nie wycofa się z ceł odwetowych” – napisał Trump na Twitterze.

Donald Trump zaznaczył przy tym, że wydał polecenie delegacji amerykańskiej na szczyt w Charlevoix, aby pod żadnym pozorem nie poparła i nie podpisywała komunikatu końcowego uzgodnionego przez przywódców G7.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl