Prezydent A. Duda: Współpraca polsko-amerykańska jest na poziom na jakim nie była nigdy

Współpraca polsko-amerykańska, przez ostatnie lata, została wyniesiona na poziom na jakim nie była nigdy; dzisiaj widać konkretne efekty tej polityki; to efekt moich spotkań z prezydentem Donaldem Trumpem oraz inwestorami z USA – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

W środę prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Podczas wspólnej konferencji prasowej amerykański przywódca stwierdził, że „wszyscy wiemy, jak wspaniałym i pięknym krajem jest Polska”.

„To zaszczyt, że jest tu z nami mój przyjaciel pan prezydent Duda z Polski, który zrobił naprawdę fantastyczną pracę” – mówił Donald Trump.

„Wiem, że nadchodzą wybory, liczę na to, że odniesie on sukces” – powiedział prezydent USA.

Prezydent Andrzej Duda pytany w „Sygnałach dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia jak odebrał te słowa, odparł, że odbiera jako słowa człowieka, który mu dobrze życzy i który też dobrze życzy swojemu krajowi.

„Dlatego, że rzeczywiście w czasie kiedy prezydentem w USA jest Donald Trump, a ja jestem prezydentem w Polsce współpraca polsko-amerykańska została wyniesiona na poziom na jakim nie była chyba nigdy” – oświadczył.

Według prezydenta dzisiaj widać konkretne efekty tej polityki. Wskazał na zwiększającą się obecność militarna Stanów Zjednoczonych w Polsce, umowy gazowe zwiększające bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, czy wielkie inwestycje wielkich amerykańskich firm. W tym kontekście wskazał na inwestycje Microsoftu oraz Google.

„To jest efekt takiej współpracy, to jest także efekt moich spotkań z przedstawicielami wielkich firm na przestrzeni tych ostatnich pięciu lat tu w Stanach Zjednoczonych i w Polsce również” – wskazał prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił jednocześnie uwagę, że obroty gospodarcze pomiędzy Polską a USA na przestrzeni ostatnich lat, właśnie za prezydentury przede wszystkim Donalda Trumpa wzrosły o 50 proc.

„To jest ogromna zmiana. Stany Zjednoczone są coraz większym także gospodarczo partnerem Polski. Jestem z tego zadowolony, bo to największa gospodarka na świecie. To stabilne demokratyczne państwo, to nasz sprawdzony sojusznik, który dodatkowo jeszcze poprzez swoją obecność militarną u nas gwarantuje nam bezpieczeństwo” – mówił prezydent. W jego ocenie warto tę współpracę dalej realizować.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że na wspólnej współpracy korzysta zarówno Polska jak i Stany Zjednoczone.

„Każdy z nas oczywiście myśli o interesach swojego kraju, ale mamy świadomość, że spotykamy się tam, gdzie wygrywają obie strony” – mówił.

Odnosząc się raz jeszcze do słów Donalda Trumpa dotyczących wyborów, odparł, że gdyby jego zapytano o to samo, to „by powiedział to samo w stosunku do niego”.

„Życzę mu tutaj wszelkiego powodzenia, bo mnie się dobrze uprawia z nim politykę jako prezydentowi RP. To przynosi dla Polski konkretne efekty i życzę mu żeby był prezydentem jak najdłużej” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP dopytywany czy wizyta w USA na kilka dni przed wyborami prezydenckimi nie jest ingerencją w nie wskazał, że rozmawiał z Donaldem Trumpem dwa miesiące temu. Jak relacjonował, umówili się że w momencie, w którym będzie to możliwe i epidemia koronawirusa będzie słała, to „wtedy było powiedziane, że ja będę jednym z absolutnie pierwszych, z którymi on się spotka”.

„To, że otrzymałem zaproszenie dosłownie jako pierwszy uważam, że jest bardzo dobrą informację przede wszystkim dla Polski” – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl