A. Duda na spotkaniu z prezydentami państw europejskich

Prezydent Polski bierze udział w XI spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos. Wczora, w ramach spotkania w Eisenach odbyła się pierwsza sesja plenarna pt. „Spójność w Europie”. Dziś w Erfurcie prezydenci będą mówić o edukacji.

Poza sesjami, Andrzej Duda odbywa dwustronne spotkania. Wczoraj spotkał się ze swoimi odpowiednikami ze Słowenii i Finlandii. Dziś będzie rozmawiał z prezydentami Włoch i Łotwy. Prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski poinformował o głównych tematach tych spotkań.

Z jednej strony kryzys związany z migracją, z drugiej strony kryzys związany z sytuacją na Wschodzie. W obu tych kryzysach potrzebna jest silna europejska odpowiedź. Europa musi być silna, ale też nie może być bezradna. Dzisiaj to tak wygląda, że Europa będąc silną jest jednocześnie bezradna wobec tych dwóch kryzysów i to należy przezwyciężyć, o tym rozmawiamy w kuluarach, także w tych rozmowach dwustronnych, na które prezydent zaprosił czterech swoich europejskich kolegów – powiedział Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski był pytany o stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. uchodźców. Powiedział, że w tej sprawie istotne jest rozwiązanie kryzysu humanitarnego, kwestia spójnej polityki azylowej i przedstawienie jasnych stanowisk każdego z państwa ws. koordynowania tej polityki oraz kwestia zwalczania źródeł napływu uchodźców.

W skład grupy państw Arraiolos wchodzą Polska, Niemcy, Austria, Finlandia, Łotwa, Portugalia, Węgry, Słowenia i Włochy. Nieformalne spotkania prezydentów tych państw zostały zapoczątkowane w październiku 2003 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl