fot. prezydent.pl

[TYLKO U NAS] Ambasador A. Kwiatkowski: Gdyby nie św. Jan Paweł II i bł. prymas Stefan Wyszyński, to kto wie, czy Polska nadal byłaby dzisiaj naprawdę niepodległym państwem

Gdyby nie św. Jan Paweł II i gdyby nie bł. prymas Stefan Wyszyński, to kto wie, czy Polska nadal byłaby dzisiaj naprawdę niepodległym państwem. Kto wie, czy mielibyśmy dziś ambasadę przy Stolicy Apostolskiej. W końcu kto wie, czy mielibyśmy wolne media. Powinniśmy sięgnąć wstecz i pamiętać o tym, jak wiele zrobił Jan Paweł II nie tylko dla Kościoła, ale też dla nas, dla Polski, dla całego świata – podkreślił Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Czwartek to szczególny dzień modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Radio Maryja od samego początku transmituje Msze święte sprawowane w miejscu spoczynku Papieża Polaka. Dzisiejsza Eucharystia w kaplicy św. Sebastiana miała szczególny wymiar. Uczestniczyło w niej kilkunastu ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, w tym ambasador RP Adam Kwiatkowski.

– Od 18 lat, od chwili śmierci Jana Pawła II, w każdy czwartek Polacy spotykają się przy grobie Papieża, aby się modlić. O to prosił w swoim testamencie – aby modlitwa trwała. I trwa w Bazylice Świętego Piotra. Dzisiejsze spotkanie było szczególne, ponieważ dzieli nas dosłownie kilka dni od rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W tym roku wypada ona w Niedzielę Palmową – mówił ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. Nawiązał do ataków medialnych na Papieża Polaka.

– Warto sięgnąć do homilii księdza kardynała i odsłuchać ją, jeśli nie mieliśmy możliwości uczestniczyć w dzisiejszej Eucharystii. Jego słowa wybrzmiały mocno. Oddają sytuację, w której jesteśmy – sytuację ludzi, którzy atakują Jana Pawła II na podstawie jakichś swoich przemyśleń. A przecież, gdyby nie Ojciec Święty i gdyby nie bł. prymas Stefan Wyszyński, to kto wie, czy Polska nadal byłaby dzisiaj naprawdę niepodległym państwem. Kto wie, czy mielibyśmy dziś ambasadę przy Stolicy Apostolskiej. W końcu kto wie, czy mielibyśmy wolne media. Dzisiaj ks. kard. Konrad Krajewski mówił o osobach, które współpracowały z komunistycznym reżimem, które robiły wszystko, by Polska nie była niepodległa, by cały czas była pod wpływem obcego mocarstwa i obcej kultury (…). Powinniśmy sięgnąć wstecz i pamiętać o tym, jak wiele zrobił Jan Paweł II nie tylko dla Kościoła, ale też dla nas, dla Polski, dla całego świata zaznaczył Adam Kwiatkowski.

W Eucharystii przy grobie Ojca Świętego uczestniczyli – jak wskazał rozmówca Radia Maryja – wyjątkowi ludzie.

– Był obecny ks. abp Piero Marini, który bardzo blisko współpracował z Ojcem Świętym. Byli też przedstawiciele polskiego episkopatu, ale także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Myślę, że jest to widomy znak tego, że św. Jan Paweł II jest nie tylko świętym Kościoła, nie tylko wielkim Polakiem, ale również człowiekiem, o którym pamiętają przedstawiciele innych państw akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Najbardziej wzruszająca była obecność dziekana korpusu dyplomatycznego, ambasadora z Cypru. To ostatni z ambasadorów, który składał listy uwierzytelniające na ręce Jana Pawła II. Mówił, że to dla niego niesamowite przeżycie. Byli także m.in. ambasadorowie: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Macedonii Północnej czy Armenii. Oni wszyscy mówili, że pamiętają Papieża Polaka i pamiętają, co zrobił dla ich ojczyzn (…). Przyszli o godz. 7.00, by być, wspólnie się pomodlić podczas Mszy świętej w języku polskim. Chcieli być razem, chcieli być wokół ołtarza i wokół relikwii Ojca Świętego – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

2 kwietnia na Placu Świętego Piotra odbędzie się modlitewne czuwanie z Janem Pawłem II w 18. rocznicę śmierci Największego z Rodu Słowian.

– W Rzymie to już tradycja. Nie miałem jeszcze możliwości być tutaj tego dnia, ale oczywiście będę teraz w Niedzielę Palmową (…). Będziemy wieczorem na Placu Świętego Piotra, by dokładnie w rocznicę jego śmierci być razem i się modlić. To nasza piękna polska tradycja, tak jak czwartkowe Msze święte w kaplicy św. Sebastiana przy grobie św. Jana Pawła II – mówił ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Z kolei w poniedziałek 3 kwietnia do Watykanu i Rzymu uda się prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką. Pierwszym elementem podróży będzie wizyta przy grobie Papieża Polaka. [czytaj więcej

– Para prezydencka pierwsze kroki skieruje do Bazyliki Świętego Piotra, by być przy grobie naszego Wielkiego Rodaka, modlić się, odwiedzić to święte dla wszystkich Polaków miejsce poinformował rozmówca Radia Maryja.

Cała rozmowa z ambasadorem Adamem Kwiatkowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj