WOT: aktywny szkoleniowy weekend Terytorialsów

Wraz ze wzrostem liczebności formacji żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stają się stałym elementem krajobrazu naszych lokalnych społeczności. Coraz więcej szkoleń weekendowych odbywa się w rejonach, w których na co dzień mieszkają Terytorialsi.

W ten weekend na terenie dwunastu województw szkoli się ponad 7 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Realizowane są wszystkie formy aktywności szkoleniowej. Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczy w weekendowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia w WOT.

Ochotnicy, którzy dopiero od tygodnia służą w WOT szkolą się w ramach szesnastodniowych szkoleń podstawowych, podczas których poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła. Żołnierze, którzy są w WOT od co najmniej roku biorą udział w szkoleniach zintegrowanych, które dzięki temu, że są prowadzone najczęściej na poligonach i trwają od 10 do 14 dni pozytywnie wpływają na zgranie pododdziału oraz umożliwiają realizację zadań niedostępnych w stałych rejonach odpowiedzialności pododdziałów.

Terytorialsi coraz częściej „wychodzą” z koszar i ćwiczą na „swoim” terenie. Uczą się w ten sposób działania w naturalnym dla nich środowisku, miejscu swojego zamieszania. Jednym z wielu ciekawych szkoleń realizowanych w ten weekend jest to w  13. Śląskiej Brygadzie OT. Śląscy terytorialsi będą ćwiczyć w Rajczy czarną i zieloną taktykę oraz  wspinaczkę i procedurę MEDAVAC. Wśród zaplanowanych dla nich zadań jest m.in. rozpoznanie mostu i stacji kolejowej oraz patrolowanie.

Nasi żołnierze szkolą się po to, by w razie potrzeby bronić lokalną społeczność. Ważne jest więc, aby wychodzili poza teren koszar i ćwiczyli nie tylko w lasach i terenie górzystym, ale i w terenie zurbanizowanympodkreśla kpt Piotr Dymek, dowódca ćwiczącej kompanii lekkiej piechoty.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 20 tysięcy żołnierzy.

ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT/RIRM

drukuj