Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zmiany w systemie zakupów sprzętu dla wojska

Szykują się zmiany w systemie zakupów dla Wojska Polskiego. Założenia reformy przedstawi dziś w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W 2018 roku, zaraz po objęciu funkcji szefa Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zapowiedział zmiany w systemie zakupów sprzętu i uzbrojenia dla wojska. Instytucją, która posłuży uproszczeniu procedur związanych z zakupami sprzętu dla Wojska Polskiego, ma być Agencja Uzbrojenia. Będzie ona odpowiadać za cały cykl pozyskiwania i użytkowania sprzętu wojskowego i uzbrojenia – od fazy analiz i definiowania wymagań, przez prowadzenie przetargów i podpisywanie umów, po wprowadzanie sprzętu na wyposażenie i wsparcie jego eksploatacji.

Inspektorat Uzbrojenia, który obecnie zajmuje się zakupami uzbrojenia i sprzętu, działa na podstawie decyzji ministra obrony z 2010 r. W MON działa Departament Polityki Zbrojeniowej, a sprawami związanymi z techniką wojskową zajmują się także Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, Biuro ds. Umów Offsetowych oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

O zmianie systemu dokonywania zakupów sprzętu i usług dla wojska mówi się od kilkunastu lat. Według jednych koncepcji, Agencja Uzbrojenia miałaby działać wewnątrz Ministerstwa Obrony Narodowej, inne – wzorowane na rozwiązaniach funkcjonujących w niektórych krajach – lokowały ją poza resortem. Założenia nowej koncepcji poznamy podczas dzisiejszej konferencji szefa MON w Warszawie organizowanej przez portal Defence24.

TV Trwam News

drukuj