A. Macierewicz: Polskie wojsko potrzebuje Akademii Sztuki Wojennej

Polskie wojsko potrzebuje tej szkoły i polskich oficerów – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON wziął udział w  zakończeniu roku akademickiego w Akademii Sztuki Wojennej. Placówka powstała z przekształcenia Akademii Obrony Narodowej.

Ta zmiana – jak powiedział minister obrony narodowej – napotkała na duże opory. W ciągu poprzednich lat przyzwyczajono się, że nasi oficerowie mają się uczyć wszędzie, tylko nie w Polsce – zauważył Antoni Macierewicz.

– Może zbytnio się nie chwalono tym, że to wszędzie częściej albo równie często oznaczało Pekin lub Mińsk, jak szkolnictwo zachodnie, ale taki był rzeczywisty kształt kierunków kształcenia, jakie rozwijano. Z tym trzeba było skończyć, przede wszystkim dlatego, że polskie wojsko wymaga polskich oficerów. Wiem, że Akademia Obrony Narodowej była szkołą przede wszystkim cywilną – i to dobrze, nic w tym złego. Bardzo się cieszę, że ten cywilny element nadal pozostał, ale w sposób oczywisty on nie może być dominujący – powiedział szef MON. 

W Akademii Sztuki Wojennej kształci się oficerów na potrzeby dowództw, sztabów, uczelni, instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa.

Młodzież cywilną przygotowuje się do zadań publicznych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa narodowego oraz systemu reagowania kryzysowego.

RIRM

drukuj