fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki: Sport hartuje nie tylko fizycznie, ale również kształtuje osobowość

Sport hartuje nie tylko umiejętności fizyczne, ale również kształtuje osobowość, hartuje ducha – powiedział w sobotę w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że w kompleksie Zawiszy Bydgoszcz powstanie hala lekkoatletyczna.

„Dzięki współpracy możemy dziś ogłosić, że hala lekkoatletyczna w kompleksie Zawiszy Bydgoszcz będzie za chwilę budowana. Będziemy, zgodnie z naszą obietnicą, tworzyli tę halę. Sport jest bardzo ważny – hartuje nie tylko umiejętności fizyczne, ale również kształtuje osobowość, hartuje ducha naszych młodych ludzi. Żeby sport mógł pozytywnie oddziaływać na osobowość ludzi, na ich charakter, to przede wszystkim młodzi ludzie muszą mieć gdzie ćwiczyć, muszą mieć gdzie trenować” – podkreślił premier na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka.

Ocenił, że hala lekkoatletyczna, która powstanie w Bydgoszczy będzie znakomitym miejscem do takich ćwiczeń, do treningu.

„Sport to oczywiście ogromne emocje, takie, jakich sobie wszyscy życzymy w ostatnich miesiącach. To chociażby awans polskich koszykarzy na mistrzostwa świata po 51 latach, Dawid Kubacki awansujący z 27. miejsca na pierwsze czy drugie złoto na Mistrzostwach Świata naszych siatkarzy” – dodał Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego.

Szef rządu dodał, że takie sukcesy zaczynają się od chęci, od rozpoczętych treningów.

„Im wcześniej te treningi się rozpoczną, tym lepiej. Wtedy te młode talenty będą szybko wyłapywane przez naszych profesjonalnych trenerów. Tym większe będą szanse kibiców na radość przed telewizorami i na stadionach. Zawisza Bydgoszcz to wspaniały klub, który ma wielkie tradycje. To miejsce, w którym jesteśmy, łączy się z wielkimi osiągnięciami. Stąd wyszedł jeden z najlepszych, najznakomitszych polskich piłkarzy Zbigniew Boniek. Tutaj rekord świata biła Irena Szewińska. To dobre miejsce, żeby przypomnieć o wielkich sukcesach naszego sportu” – podkreślił Morawiecki.

W jego ocenie kolejne sukcesy będą wraz z nową infrastrukturą – „jak ta hala lekkoatletyczna, którą tutaj tworzymy”. Szef rządu podziękował obecnemu na konferencji sekretarzowi stanu w KPRM Łukaszowi Schreiberowi za to, że tak mocno zabiegał o tę halę.

„Cieszę się, że polska młodzież będzie miała coraz więcej miejsc do trenowania” – wskazał premier Morawiecki.

Schreiber wskazał, że deklaracja wsparcia ze strony premiera rządu to wielka radość.

„Oczywiście nie udałoby się to bez władz bydgoskiego Zawiszy oraz władz miasta, które wystąpiły z takim wnioskiem. Dziękuję więc także prezydentowi miasta Bydgoszczy i samorządowcom. To będzie też ich wszystkich sukces” – podkreślił Łukasz Schreiber.

Dodał, że od początku swojego istnienia, od 1946 roku bydgoski Zawisza wytrenował ponad 100 olimpijczyków. Wspomniał o wybitnych piłkarzach, ciężarowcach, kajakarzach i wioślarzach.

„Od zawsze w centrum stoi tu jednak lekkoatletyka. Tacy wielcy sportowcy jak Zdzisław Krzyszkowiak, który zdobywał złoty medal olimpijski w Rzymie w 1960 roku, jak Teresa Ciepły, która 4 lata później w Tokio zdobywała złoty medal, to chluba bydgoskiego Zawiszy, bydgoskiego, ale przede wszystkim polskiego sportu. Dnia by nie starczyło, gdybym miał wymienić wszystkich złotych medalistów mistrzostw świata, Europy czy Polski, którzy zaczynali właśnie tutaj trenować, na tym stadionie” – dodał Schreiber.

Przypomniał także ostatnie sukcesy m.in. złote medale Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow zawodników tego klubu – Pawła Wojciechowskiego w skoku o tyczce oraz Marcina Lewandowskiego na 1500 m. Dodatkowo wspomniał o trenującej w innym bydgoskim klubie członkini złotej sztafety 4×400 m Idze Baumgart-Witan.

„Bydgoszcz dostarczyła nam wiele radości. Dziękując panu premierowi za zapowiedź wsparcia możemy śmiało powiedzieć, że to takie odwdzięczenie się, bo tutaj naprawdę jest kuźnia polskich kadr lekkoatletycznych. Wszystkich państwa zapraszamy do tego miasta na Drużynowe Mistrzostwa Europy w LA, które odbędą się w sierpniu na tym wspaniałym obiekcie” – dodał Łukasz Schreiber.

PAP/RIRM

drukuj