fot. Rubajczyk Arkadiusz

Pierwsi ochotnicy stawili się do batalionów WOT na zachodzie kraju

Rozpoczęło się formowanie struktur WOT na terenie zachodnich województw – poinformował rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Pierwsi ochotnicy stawili się do batalionów lekkiej piechoty w Szczecinie, Skwierzynie oraz we Wrocławiu.

„W ostatni weekend, 7-8 grudnia, rozpoczęło się formowanie WOT w ramach czwartego – ostatniego etapu budowy tej formacji. Pierwsi ochotnicy stawili się do batalionów lekkiej piechoty na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego” – napisał w informacji prasowej rzecznik WOT.

Rzecznik wyjaśnił, że pierwsze powołania do struktur WOT formowanych na zachodzie otrzymały osoby, które w przeszłości pełniły służbę wojskową. Teraz, na poligonie w Wędrzynie, przejdą oni ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, następnie serię szkoleń z instruktorami Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, działającymi w WOT. Po zdanych egzaminach żołnierze ci uzyskają status instruktora WOT, a ich dotychczasowe doświadczenie zostanie wykorzystane do szkolenia ochotników, którzy do tej pory nigdy nie byli w wojsku. Szkolenia nowicjuszy rozpoczną się w styczniu.

Ppłk Marek Pietrzak wyjaśnił również, że tworzenie struktur WOT na terenie województw: zachodniopomorskiego i dolnośląskiego odbywa się podobnie jak w przypadku dotychczas tworzonych w pozostałych częściach kraju trzynastu brygad OT. W pierwszej kolejności budowane jest dowództwo brygady oraz batalionu. Po osiągnięciu gotowości szkoleniowej powoływani są ochotnicy na pierwsze szkolenia.

Na terenie Opolszczyzny oraz Ziemi Lubuskiej budowa struktur WOT przebiega inaczej – rozpoczęła się od utworzenia batalionów lekkiej piechoty, które „eksterytorialnie” są w strukturach brygad: śląskiej i wielkopolskiej. W późniejszym terminie także w tych województwach powstaną brygady obrony terytorialnej.

Pierwszymi pododdziałami Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie zachodnich województwa są bataliony lekkiej piechoty w: Szczecinie, Skwierzynie, Wrocławiu oraz w Brzegu – poinformował ppłk Pietrzak.

Proces formowania WOT został podzielony na cztery etapy. W pierwszym i drugim rozpoczęła się budowa dowództwa WOT i sześciu brygad OT na wschodzie kraju. W trzecim etapie rozpoczęto formowanie kolejnych siedmiu brygad w pasie Polski centralnej. Budowa struktur WOT na zachodzie kraju jest ostatnim etapem.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest ona realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników.

PAP

drukuj