By unknown-anonymous - Institute of National Remembrance Archive, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48366733

Żołnierze Wyklęci patronami dwóch batalionów WOT

Pierwsze dwa bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mają swoich patronów. Zostali nimi dwaj członkowie Armii Krajowej i Żołnierze Wyklęci ppłk Adam Lazarowicz „Klamra” i mjr Władysław Koba „Rak”.

Jak poinformował we wtorek rzecznik podkarpackiej brygady por. Witold Sura, Lazarowicz został patronem 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy, a Koba 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia.

Sura przypomniał, że WOT jako nowa formacja w Wojsku Polskim buduje swoją tożsamość, wzorując się na Armii Krajowej, która też była formacją ochotniczą.

Rzecznik zaznaczył, że ppłk Adam Lazarowicz, ps. „Klamra”, który jest patronem batalionu z Dębicy, jako żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, związany był m.in. z ziemią dębicką.

Lazarowicz w 1945 przybył do Rzeszowa, gdzie został kierownikiem Okręgu Rzeszowskiego WiN, a następnie Okręgu Wrocławskiego. W grudniu 1946 został mianowany zastępcą prezesa IV Zarządu Głównego WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego. 5 grudnia 1947 w Żninie został aresztowany przez UB, był więźniem Aresztu Śledczego na Rakowieckiej. Zabity został strzałem w tył głowy wiosną 1951 r.

Z kolei Władysław Koba, który stał się patronem jarosławskiego batalionu urodził się 8 stycznia 1914 r. w Jarosławiu. Od 1932 r. był żołnierzem, następnie oficerem 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Brał udział w kampanii wrześniowej; w latach 1940-45 należał do szeregów Amii Krajowej, a do 26 września 1947 r. kiedy to został zatrzymany przez UB, był członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Koba ps. „Rak” 21 października 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano na zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl