fot. twitter.com

Łódzkie: Terytorialsi rozpoczynają od poniedziałku rekrutację w swoje szeregi

W poniedziałek w całym kraju rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa. Przy komisjach wojskowych w woj. łódzkim pojawią się rekruterzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy opowiedzą o służbie i rekrutacji w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

„W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu, przy powiatowych komisjach obecni będą rekruterzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Opowiedzą oni o służbie w WOT i przedstawią, jakie profity i możliwości czekają na tych, którzy zdecydują się zasilić szeregi łódzkich Terytorialsów” – poinformował szef Sekcji Komunikacji Społecznej 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej Arkadiusz Rubajczyk.

Jak podał, w ubiegłym roku rekrutacja prowadzona przez Terytorialsów podczas kwalifikacji wojskowych przyniosła 7 tys. wniosków o powołanie do służby w WOT.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczyna się 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. Stawiennictwo jest obowiązkowe i obejmuje wszystkich 19-latków z rocznika 2001. Wezwanie na komisję otrzymają także osoby urodzone w latach 1996–2000, które do tej pory nie miały określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

„Służba w WOT umożliwia pogodzenie dotychczasowych obowiązków – nauki czy pracy – ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Wnioski o powołanie do służby można będzie składać w czasie kwalifikacji, ale można to także zrobić praktycznie przez cały rok w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Łodzi, Skierniewicach, Tomaszowie Mazowieckim i Sieradzu lub poprzez platformę e-PUAP” – zaznaczył Rubajczyk.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują od początku 2017 roku jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Ich głównym zadaniem jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

W szeregach WOT służy blisko 25 tys. żołnierzy, a docelowa liczebność formacji to 53 tys. w siedemnastu brygadach OT w całym kraju. W łódzkiej brygadzie służy prawie 1,1 tys. żołnierzy.

PAP

drukuj