By SchiDD - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44817333

W sobotę XX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

Ponad 3 tys. osób ma wziąć udział w sobotnim 18. Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym. Do sanktuarium na Świętym Krzyżu pątnicy będą maszerowali 12 trasami, z których najkrótsza liczy 2,5 km, a najdłuższa 40 km.

Pierwszy rajd, którego inicjatorem był zmarły dwa lata temu biskup kielecki Kazimierz Ryczan, odbył się w 2000 r. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. W ubiegłym roku szlakami na Święty Krzyż maszerowało już blisko 3,7 tys. osób. Rajd miał być jednorazową imprezą zorganizowaną z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa, tymczasem już na stałe wszedł do turystyczno-religijnego kalendarza regionu świętokrzyskiego.

Tegoroczna, XX już edycja rajdu, przebiegać będzie pod hasłem „Krzyż Twój to moja Arka”.

„Hasło to nawiązuje do arki Noego, która była ocaleniem podczas potopu. Tak również krzyż Jezusa Chrystusa, to, co on symbolizuje, misterium jego – męka, śmierć i zmartwychwstanie, ratuje nas od grzechu i zbawia. Ale też krzyż Chrystusa jest ratunkiem, kiedy jesteśmy doświadczeni cierpieniem” – powiedział ks. Jacek Kopeć, koordynator rajdu z ramienia diecezji kieleckiej.

Dodał, że hasło rajdu „streszcza postawę szukania, ratunku u Jezusa Chrystusa”.

„Nasze cierpienie ma też wyjaśnienie w Jego krzyżu, które nie jest ostatnim słowem, bo jest nim zmartwychwstanie” – podkreślił duchowny.

Z 12 przygotowanych tras najkrótsza, „Rodzinna”, liczy 2,5 km. Przeznaczona jest głównie dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Pielgrzymi wyruszą spod Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, by przez Przełęcz Hucką dotrzeć na Święty Krzyż.

Podobnie jak w latach poprzednich najdłuższa trasa liczy 40 km i prowadzi spod kieleckiego kościoła św. Wojciecha przez Górę Otrocz, Brzechów, Skorzeszyce i Bieliny.

„>>Mocarny szlak<< to trudna trasa, przeznaczona dla najbardziej doświadczonych i wytrzymałych turystów. Na jej przebycie trzeba sobie zarezerwować około dziewięciu godzin, a wyruszyć trzeba już o godzinie piątej rano” – zaznaczył rzecznik prasowy rajdu Łukasz Zarzycki. Dodał, że każdej rajdowej grupie towarzyszył będzie przewodnik świętokrzyski.

Równolegle ze Świętokrzyskim Rajdem Pielgrzymkowym na Święty Krzyż dotrą również uczestnicy VII Pielgrzymki Rowerowej. O godz. 15.00 w sanktuarium rozpocznie się Msza św., której będzie przewodniczył ks. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, a homilię wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski. Przed nabożeństwem zdobywcy 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm Gór Świętokrzyskich otrzymają odznakę Korona Gór Świętokrzyskich.

Organizatorami rajdu są świętokrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i diecezja kielecka.

Według Jana Długosza opactwo benedyktyńskie na Świętym Krzyżu powstało w 1006 r., a jego fundatorem był król Bolesław Chrobry. Innego zdania są historycy, którzy twierdzą, że powstało ono trochę później, bo w XII w. Według nich założycielem opactwa był Bolesław Krzywousty.

W lutym 2013 r. papież Benedykt XVI nadał kościołowi św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytuł bazyliki mniejszej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl