By SchiDD - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44817333

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej chce przywrócić dawny blask klasztorowi na Świętym Krzyżu

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej od ponad 30 lat stara się o reintegrację klasztoru na Świętym Krzyżu – najstarszego polskiego sanktuarium narodowego. To niezwykłe miejsce, w którym przechowywane są relikwie Krzyża Świętego.

Święty Krzyż jest zespołem klasztornym założonym przez benedyktynów. Miejsce zawdzięcza swoją nazwę relikwiom Krzyża Świętego, które są tam przechowywane.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej od ponad 30 lat dąży do reintegracji zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu, które uległy kasacie na wniosek zaborcy rosyjskiego.

– Staramy się o integrację klasztoru jak za czasów benedyktyńskich, aby skrzydło zachodnie i tzw. szpitalik powróciły do kompleksu klasztornego, abyśmy mogli normalnie funkcjonować. Mamy nadzieję, że akurat teraz, w tych dniach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego ten proces może dobiegnie końca, a sprawa zostanie sfinalizowana. O to misjonarze Oblaci zabiegają od ponad 30 lat. Mamy nadzieję, że to się dokona. Zapraszamy zawsze na Święty Krzyż, aby nawiedzić relikwie naszego Pana Jezusa Chrystusa – wskazał o. Marian Puchała OMI, przełożony zakonnej wspólnoty.

W ostatnim czasie niektóre media przywołały nieprawdziwe informacje, w myśl których rzekomo miało dojść do zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Oblaci wystosowali oświadczenie, odnosząc się do medialnych zarzutów.

Cała sprawa dotyczy wnętrza zachodniego skrzydła klasztoru benedyktyńskiego oraz szpitalika benedyktyńskiego. Oba budynki zostały wyłączone z terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej opracowali także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące Świętego Krzyża.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl