Trwają zapisy na 16. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na Św. Krzyż

Trwają zapisy na 16. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, który odbędzie się tradycyjnie w ostatnią sobotę września. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 5 tys. osób.

W tym roku uczestnicy wydarzenia będą mieli do wyboru jedną z 14 tras pieszych.

Począwszy od dwukilometrowego szlaku ze Szklanej Huty dedykowanego rodzinom z dziećmi, kończąc na liczącym 40 km „Mocarnym Szlaku” spod kieleckiej bazyliki katedralnej na Święty Krzyż – mówił Łukasz Zarzycki.

Komandor rajdu Mirosław Kubik przypomniał, że „rajd początkowo miał być jednorazowym przedsięwzięciem zorganizowanym z okazji jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa. Nikt wtedy nie przypuszczał, że impreza rozrośnie się do rozmiarów jednego z największych w Polsce wydarzeń związanych z turystyką pieszą”.

Dodał, że oprócz pątników z trzech diecezji, których granice zbiegają się pod Świętym Krzyżem (kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej), w rajdzie biorą udział osoby z odległych stron Polski, m.in. z Warszawy czy Wrocławia.

Niemal wszystkie trasy biorą swój początek przy kościołach oraz kaplicach, miejscach ważnych dla historii i kultu religijnego. Każda z grup rajdowych będzie pod opieką przewodników świętokrzyskich.

Celem tegorocznej edycji rajdu jest m.in. duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku zostaną zorganizowane w Krakowie oraz inaugurację obchodów 25-lecia pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej papieża Jana Pawła II.

Zapisy na 16. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy potrwają do wtorku, 22 września.

Tradycyjnie podczas finału rajdu, PTTK wręczy odznaki zdobywców „Korony Gór Świętokrzyskich” dla osób, które potwierdzą wejście na najwyższe wzniesienia 28 pasm najstarszych gór Polski.

Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo benedyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Z badań historyków, wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wskazują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce. Do dzisiaj przechowywane są tam relikwie Krzyża Świętego, od których swą nazwę biorą nie tylko najstarsze góry w Polsce, ale także od 1999 roku jedno z szesnastu województw.

W lutym 2013 r. papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl