wikipedia.org

Kościół na Świętym Krzyżu od dziś Bazyliką

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu otrzymało tytuł Bazyliki Mniejszej. Transmisja uroczystej Eucharystii sprawowanej w plenerze na błoniach świętokrzyskich w Radiu Maryja i TV Trwam.

Eucharystii przewodniczy ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Mszę św. koncelebrują ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej oraz ks. biskup radomski Henryk Tomasik.

Podczas Mszy św. poświęcone zostaną kamienie, które będą elementami odbudowywanej wieży świątyni. Pracę nad rekonstrukcją zabytku, zniszczonego w 1914 roku przez wojska austriackie ruszyły w kwietniu tego roku. Oprawę muzyczną zapewnią: Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.

Jak napisał w specjalnym przesłaniu ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, świętokrzyskie sanktuarium „jest żywą lekcją historii naszego narodu i szkołą patriotyzmu. Przypomina jednocześnie o wielkiej roli kulturotwórczej i patriotycznej Kościoła”.

Ks. Tomasz Lis, rzecznik kurii sandomierskiej powiedział, że uroczystości w sposób szczególny wpisują się w przeżywany w Kościele Rok Wiary.

Sanktuarium świętokrzyskie od wieków było jednym z duchowych centrów naszego narodu. Przez wieki pielgrzymowali tutaj monarchowie, szlachta, dostojnicy i zwykli pielgrzymi, szukając mocy wiary płynącej z Krzyża” – przypomniał ks. Tomasz Lis. 

Uroczystości związane z podniesieniem godności kościoła Św. Trójcy rozpoczęły się już w czwartek wieczorem Mszą św. za budowniczych, fundatorów, przyjaciół i dobrodziejów sanktuarium i klasztoru. Tuż po niej z programem artystycznym wystąpili kieleccy klerycy. W piątek odbył się koncert Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, a wczoraj Zespołu Kameralnego Filharmonii Świętokrzyskiej z Kielc.

Decyzję o podniesieniu do godności bazyliki sanktuarium na Świętym Krzyżu podjął Ojciec św. Benedykt XVI .

Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.

Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego. Z czasem została rozszerzona na cały obszar regionu, a w 1999 roku na nazwę jednego z 16 województw.

Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów.  Każdego roku, Święty Krzyż odwiedza 300 tys. turystów.  Stolica Apostolska nadaje tytuł bazyliki mniejszej nadaje kościołom o dużym znaczeniu w życiu religijnym dla wspólnoty chrześcijańskiej.

PAP/ www.swietykrzyz.pl

drukuj