W południe początek Drogi krzyżowej na Święty Krzyż

Jak co roku „Szlakiem Królewskim” z Nowej Słupi do Sanktuarium na Świętym Krzyżu przejdzie w piątek Droga krzyżowa. To główne wielkopiątkowe wydarzenie w Diecezji Sandomierskiej. Liturgii Wielkiego Piątku będzie przewodniczył ksiądz biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. 

„Królewskim Szlakiem” zostanie wniesiony przez wiernych trzymetrowy drewniany krzyż.

Tak jak co roku będą go na zmianę wnosić wierni różnych stanów i profesji – wyjaśnił superior Klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu o. Zygfryd Wiecha.

Droga krzyżowa do świętokrzyskiego sanktuarium ma dla wiernych szczególne znaczenie. Od średniowiecza, przechowywane są tam relikwie Drzewa Krzyża Świętego. To właśnie od nich nazwę przejęły najstarsze polskie góry. Jak co roku rozpocznie się pod kościołem parafialnym w Nowej Słupi w samo południe. Około godz. 15. rozpoczną się uroczystości na Świętym Krzyżu.

Jak przypomniał, co roku w wielkopiątkowych uroczystościach bierze udział około tysiąca wiernych. Bywały lata, że ich liczba dochodziła do 2 tysięcy.

Modlitwom przewodniczył będzie o. Michał Tomczak. Weźmie w niej udział także ksiądz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jak przypomniał o. Wiecha, Droga krzyżowa na Święty Krzyż wpisała się bardzo mocno w kalendarz wydarzeń Triduum Paschalnego w diecezji.

Tradycja „Kalwarii Świętokrzyskiej” została przywrócona kilka lat temu przez byłego księdza biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę.

Świętokrzyska Golgota przypomina tradycję pasyjnych nabożeństw plenerowych w minionych stuleciach, z udziałem ludu i monarchów. Do połowy XVII wieku pielgrzymowali na Święty Krzyż niemal wszyscy polscy władcy; ich pątniczy szlak wiódł od Nowej Słupi i zachował do dziś miano „Drogi Królewskiej”. Liczy ona ok. 3 km i jest stromym podejściem pod drugi co do wysokości szczyt Łysogór. Na przełomie XVI i XVII wieku, z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego, wzdłuż tej drogi zbudowano stacje Męki Pańskiej, z których ocalały tylko dwie.

Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Gra, Łysiec). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.

Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce. W czasach przedrozbiorowych był celem licznych pielgrzymek, które odbywali także królowie Polski. Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia oblatów.

Tuż przed ustąpieniem papież Benedykt XVI nadał kościołowi na Świętym Krzyżu godność Bazyliki Mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tego aktu miało miejsce 16 czerwca 2013 r. Każdego roku klasztor na Świętym Krzyżu odwiedza 300 tys. pielgrzymów i turystów.

PAP/RIRM

drukuj