Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska

W piątek na ulicach centrum Gdańska będzie miało miejsce Misterium Męki Pańskiej. W środku dnia aktorzy odtworzą Drogę krzyżową, która będzie wiodła z Długiego Targu na Górę Gradową. Druga część Misterium – o bardziej mistycznym charakterze, odbędzie się w nocy. 

Tegoroczne Misterium będzie już dziesiątym z kolei organizowanym przez gdańskie Stowarzyszenie SUM.

Rozpocznie się ono tradycyjnie sceną sądu nad Chrystusem odegraną na Długim Targu przed gdańskim Dworem Artusa, w którym to obiekcie kilka wieków temu odbywały się posiedzenia miejskich sądów. Po trwającym około dwóch godzin marszu przez miasto uczestnicy Misterium dotrą do Góry Gradowej, gdzie zostanie odtworzona scena ukrzyżowania.

Po drodze aktorzy będą co jakiś czas zatrzymywać się, by przedstawić kolejne epizody składające się na Drogę krzyżową. Szlak będzie wiódł m.in. obok zabytkowej – nadal pełniącej swoją rolę, miejskiej hali targowej i przejściami podziemnymi prowadzącymi do gdańskich dworców PKP i PKS.

W tym rok Stowarzyszenie SUM zdecydowało się przygotować także drugą – nocną część Misterium. Ono również potrwa około dwóch godzin. Rozpocznie się przy Bastionie Św. Gertrudy, a zakończy (około północy) w Bazylice Mariackiej. Po drodze jego uczestnicy odwiedzą trzy inne gdańskie świątynie – św. Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Barbary.

Nocne Misterium ma mieć bardziej wyciszony, religijny charakter. Jego uczestnicy będą nieśli duży, ciężki krzyż: na zmianę dźwigać go będzie kilkudziesięciu mężczyzn. Organizatorzy proponują też, by osoby chcące wziąć udział w nocnej uroczystości, wzięły ze sobą mniejsze krzyże czy świece.

Maszerującym towarzyszyć będą tradycyjne pieśni wielkopostne śpiewane przez Chór Mieszczan Gdańskich.

PAP/RIRM

drukuj