Zakończenie tygodniowego odpustu Podwyższenia Krzyża

Dziś kończy się odpust w najstarszym polskim sanktuarium.  Tygodniowe uroczystości Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, zamknie Eucharystia o godz. 12.00. Będzie jej przewodniczył JE ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz diecezji sandomierskiej wygłosi także homilię. Zwieńczenie uroczystości jest jednocześnie zakończeniem wojewódzkich obchodów 150-lecia rocznicy Powstania Styczniowego.

– Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem tegorocznych uroczystości odpustowych. Jest to też dzień zakończenia oficjalnych, całorocznych obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego w naszym regionie świętokrzyskim (…). Eucharystię uświetni Orkiestra Wojskowa 16 batalionu powietrzno-desantowego z Krakowa, będą także obecne grupy rekonstrukcyjne, które przedstawią program artystyczny zatytułowany „Gloria victis – godni pamięci 1863-1864” – wyjaśnia rektor bazyliki mniejszej, o. Dariusz Malajka.

W ostatnim tygodniu ze swoimi intencjami przychodziły pielgrzymki reprezentujące różne środowiska. W zeszłą niedzielę – dzień rozpoczęcia, pielgrzymowali politycy – parlamentarzyści i samorządowcy ziemi świętokrzyskiej. W kolejnych dniach, na Święty Krzyż przychodzili rodzice oczekujący potomstwa, rodziny z małymi dziećmi, młodzież, kapłani, oraz pielgrzymki indywidualne. W sobotę swój dzień modlitwy mieli rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i plantatorzy.

– Sanktuarium nawiedzali nie tylko pielgrzymi z bliska, ale też i z daleka, ci, którzy pragnęli pokłonić się świętej relikwii i w ten sposób zawierzyć w tajemnicy krzyża Panu Bogu swoje radości, ale też i swoje smutki – mówi o. Malajka.

Dzisiejszy, ostatni dzień, poświęcony jest modlitwom za osoby starsze i chore. Na wybranych Mszach św. możliwe będzie przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych.

RIRM

drukuj