fot. https://www.facebook.com/sanktuariumkrzyza

370. rocznica śmierci Jeremiego Wiśniowieckiego

W Świętym Krzyżu, w woj. świętokrzyskim, oddano hołd Księciu Jeremiemu Wiśniowieckiemu. W tym roku przypada 370. rocznica jego śmierci.

Książe Jeremi Wiśniowiecki to jedna z najbarwniejszych postaci I Rzeczypospolitej, wojewoda ruski, najbogatszy magnat na Ukrainie, dowódca wojsk koronnych i postrach Kozaków dążący do pacyfikacji powstania Chmielnickiego.

– Po pierwsze, na jego konto należy zapisać słynny odwrót z Zadnieprza, podczas którego uratował masy szlachty i masy ludności żydowskiej przed represjami i mordami ze strony Kozaków oraz buntującej się ludności ukraińskiej. Po drugie, bohaterska obrona Zbaraża w 1649 roku. W dużej mierze należy ją zapisać na jego właśnie konto, ponieważ dźwigał na sobie obronę najcięższego odcinka atakowanego przez Kozaków – mówi prof. dr hab. Dariusz Kupisz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Do tego – jak dodaje prof. Dariusz Kupisz – należy dodać jego udział w Bitwie pod Beresteczkiem w 1651 roku.

– W dniu bitwy 30 czerwca to on rozpoczął atak na oddziały tatarskie i kozackie słynną szarżą na czele 19 chorągwi – wskazuje ekspert.

Książe zmarł 20 sierpnia 1651 roku pod Pawołoczą. W tym roku mija 370 lat od jego śmierci.

– Książe wojewoda miał być pochowany w Wiśniowcu, niestety został on spalony. Następnie był pochowany w Sokalu, a 2 lata po tym wdowa Gryzelda wykopała go z Sokala, ponieważ wiedziała, co go czeka, jakby tam został. Ostatecznie  przewiozła go w asyście najwierniejszych mu żołnierzy tu w to miejsce na Święty Krzyż – wyjaśnia Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Właśnie tu odbyły się dziś uroczystości rocznicowe. Zainaugurowała je Msza św. w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu.

– Dziś na Świętym Krzyżu wielkie wydarzenie. Wspominamy 370. rocznicę śmierci Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, który pochowany jest w podziemiach naszego Klasztoru – akcentuje o. dr Marian Puchała OMI, superior klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu.

Po Eucharystii nastąpiło złożenie wieńca w krypcie Jeremiego Wiśniowieckiego. Druga część obchodów to wielkie widowisko historyczne, przedstawiające życie Księcia od lat młodzieńczych, aż po jego śmierć. W programie nie zabrakło parady wojsk i dworu, pokazów tańca dworskiego, muzyki i śpiewu. Odbyła się także inscenizacja bitwy pod Beresteczkiem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, a patronat medialny Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj