fot. FB/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

T. Kopera: Materiał szkółkarski na XXIII Targach Rolnych „W sercu Polski” jest dużo lepszy niż w markecie

Materiał szkółkarski na XXIII Targach Rolnych „W sercu Polski” jest dużo lepszy niż w markecie. Przy okazji można porozmawiać z przedsiębiorcami, którzy bezpośrednio zajmują się hodowlą i na co dzień uprawiają sprzedawane przez siebie rośliny. Radzą więc, jak je sadzić i pielęgnować. Trzymają swoją renomę – powiedział Tomasz Kopera, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W sobotę w Bartoszewicach rozpoczęły się XXIII Targi Rolne „W sercu Polski”. W ich trakcie odbywa się także XXIII Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Targi zakończą się w niedzielę, 18 czerwca.

– W wystawie uczestniczy 72 hodowców bydła mlecznego, owiec, kóz, drobiu, królików, koni. Powracamy do dobrych czasów sprzed pandemii. Wystawa ma dużo większą obsadę niż w latach poprzednich. Promujemy polską hodowlę zwierząt. Natomiast targi rolnicze to maszyny, środki produkcji roślin. Trzecią częścią imprezy są Wojewódzkie Pola, które organizujemy po raz trzeci. Na 16 ha mamy ponad 200 poletek demonstracyjnych różnych odmian roślin. Firmy nasienne i nawozowe wystawiają się ze swoją ofertą. Oprócz tego są konkursy i duża strefa handlu detalicznego – wyliczał Tomasz Kopera.

W ofercie targów znalazły się takie panele, jak szkółkarstwo, drzewa owocowe czy sadzonki kwiatów. W tym kontekście dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach powiedział, że „jest to działalność poboczna każdego właściciela działki”.

– Każdy chce mieć ładny ogródek, drzewa owocowe czy krzewy. (…) Materiał szkółkarski jest dużo lepszy niż w markecie. (…) Przy okazji można porozmawiać z przedsiębiorcami, którzy bezpośrednio zajmują się hodowlą i na co dzień uprawiają sprzedawane przez siebie rośliny. Radzą więc, jak je sadzić i pielęgnować. Trzymają swoją renomę. To są te same gospodarstwa, które pojawiały się w poprzednich latach. Zależy im więc, żeby materiał szkółkarski był jak najwyższej jakości – zaznaczył gość Radia Maryja.

Tomasz Kopera został zapytany także o opłacalność rolnictwa ekologicznego. Jak wskazał, „gospodarstwa ekologiczne, które postanowiły przetwarzać produkty, (…) zarabiają dobre pieniądze”.

– W ostatnich latach szereg ustaw ułatwił przetwórstwo na poziomie gospodarstwa. Państwo otworzyło się pod tym względem. (…) Jeden z profesorów powiedział zdanie, które mnie uderzyło: „Kiedy ludzie zaczynają szukać produktów? Gdy są chorzy”. Wtedy każdy zdaje sobie sprawę, jak ważną rzeczą jest wysokiej jakości jedzenie – mówił dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Podczas targów rolnych będzie można skorzystać z fachowego doradztwa dot. płatności obszarowych z uwzględnieniem warunkowości i ekoschematów, a także z zakresu inwestycji z Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027.

– Dotyczy to wszystkich właścicieli gospodarstw. Zmienił się system płatności bezpośrednich, pojawiły się ekoschematy. Główny ciężar wypełnienia wniosków został położony na państwowe doradztwo. (…) My wypełniamy je bezpłatnie. Państwowi doradcy robią to tak, żeby rolnik zmaksymalizował dochód z dopłat. (…) W tym roku jest sporo pieniędzy z dopłat. Każdy znajdzie coś dla siebie. Doradcy w tym pomagają – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Rozmowę z udziałem Tomasza Kopery można znaleźć [w tym miejscu]

radiomaryja.pl

drukuj