hubertuswegrowski.pl

XIII Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Profesora Jana Szyszko

W dniach 9-10 października br. odbędzie się XIII Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Profesora Jana Szyszko 2021. Głównym celem wydarzenia jest zgłębianie wartości związanych z szacunkiem człowieka do polskich lasów i zwierzyny. Patronat medialny nad obchodami objęło Radio Maryja i TV Trwam.

9 października br. w Łochowie na Mazowszu rozpocznie się XIII Hubertus Węgrowski. Jest to największe święto leśników, myśliwych, jeźdźców oraz rolników. Coroczne obchody Hubertusa kończą okres ciężkiej pracy na polach i rozpoczynają jesienno-zimowy sezon polowań dla myśliwych.

– Celem tego wydarzenia jest promocja tożsamości narodowej, kultury i tradycji związanej z myślistwem, łowiectwem i rolnictwem. Nie można zapomnieć również o Kościele, który jest jednym z czterech filarów polskości. Chcemy promować zamysł Pana Boga, który mówił: „napełniajcie ziemię i czyńcie ją sobie poddaną” – wyjaśnia ks. Tomasz Duszkiewicz, główny inicjator XIII Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko 2021.

Przez wiele lat patronat nad uroczystością sprawował śp. prof. Jan Szyszko, którego osobie będą poświęcone tegoroczne obchody Hubertusa.

– Prof. Jan Szyszko pozostawił testament i właśnie te Hubertusy są jego nośnikiem. Pierwszy dzień obchodów będzie związany z polowaniem. Myśliwi pojadą w knieje, by pozyskać zwierzynę. W ten sposób chcą pozyskać zdrowe mięso oraz walczyć z ASF. Drugiego najważniejszego dnia będziemy gromadzić się wokół stołu Pańskiego na Eucharystii, by podziękować Panu Bogu za wszystkie dary, które nam daje, czyli za pola, łąki, lasy i wszystko, co się w nich znajduje – informuje ks. Tomasz Duszkiewicz.

Duchowny odniósł się także do szerzącej się nagonki na myśliwych, kiedy przedstawia się ich jako morderców pastwiących się nad zwierzętami.

– Pod wpływem tych zarzutów wielu myśliwych się obawia i rozważa rezygnacje z polowań w czasie Hubertusa. Dawniej śp. prof. Jan Szyszko dodawał nam odwagi, mówiąc, że nie robimy nic złego. Wiadomo, że nie wolno znęcać się nad zwierzętami, ale Pan Bóg dał nam je po to, by służyły jako pokarm. Warto dodać, że wszystko, co pochodzi z lasu jest naturalne i zdrowe – ocenia rozmówca.

Istotnym elementem obchodów jest także promocja zdrowej żywności pochodzącej z polskich pól i lasów.

– Obchody cieszą̨ się̨ dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Co roku uczestniczy w nich kilka tysięcy ludzi, którzy mogą przyjść na Mszę świętą sprawowaną w pełnej hubertowskiej krasie. Organizujemy Hubertusa dla wszystkich ludzi dobrej woli, a udział w biesiadzie jest bezpłatny. Zaproszeni są wszyscy chętni, a zwłaszcza sympatycy leśnictwa, myślistwa, łowiectwa, jeździectwa i sokolnictwa – wskazuje główny inicjator XIII Hubertusa Węgrowskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Polski Związek Łowiecki – Okręg Siedlecki oraz Gmina Łochów.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj