fot. PAP/Valdemar Doveiko

B. Biel o 23. Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim: Spotykaliśmy się z wielkim patriotyzmem i religijnością Polaków, którzy mieszkają na Wschodzie

Spotykaliśmy się z wielkim patriotyzmem i religijnością Polaków, którzy mieszkają na Wschodzie. W polskiej szkole w Rēzekne lekcje zaczynają się na początku dnia modlitwą, co u nas praktycznie się nie zdarza. (…) My się uczymy od nich polskości – powiedział Bronisław Biel, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Trasa tegorocznego 23. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego im. komandora Wiktora Węgrzyna przebiegała przez m.in. Litwę, Łotwę, Estonię oraz Finlandię.

– Ze względu na wojnę za naszą wschodnią granicą w tym roku wyjątkowo wybraliśmy trasę północną. Wiele miejsc związanych ze zbrodnią katyńską znajduje się na terenie Rosji, Ukrainy i Białorusi. Katyń, Starobielsk, Kozielsk, Piatichatki koło Charkowa to są tereny ogarnięte wojną – mówił Bronisław Biel.

  1. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński tradycyjnie rozpoczął się Mszą św., która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Oficjalny start Rajdu nastąpił sprzed Pomnika Katyńskiego na Placu Zamkowym w Warszawie. (…) W Rajdzie uczestniczyły 62 osoby, ponad 50 motocykli, w tym dwa busy. Odwiedzaliśmy Polaków i polskie szkoły, m.in. w Dyneburgu, Rēzekne czy w Rydze.  Byliśmy w Ponarach koło Wilna. Jest tam mogiła, w której spoczywa bardzo wielu polskich patriotów. Dotarliśmy również do miejsc związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Byliśmy w polskiej ambasadzie w Helsinkach. Rajd zakończyliśmy w Piaśnicy, gdzie w listopadzie 1939 r. zamordowano ponad 16 tys. Polaków – zaznaczył wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Wyjątkowym wydarzeniem były spotkania z Polakami na Wschodzie.

Spotykaliśmy się z wielkim patriotyzmem i religijnością Polaków, którzy mieszkają na Wschodzie. W polskiej szkole w Rēzekne lekcje zaczynają się na początku dnia modlitwą, co u nas praktycznie się nie zdarza. (…) My się uczymy od nich polskości – podkreślił gość Radia Maryja.

Uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego mają nadzieję, że sytuacja za naszą wschodnią granicą poprawi się i za rok będą mogli udać się do Katynia.

    1. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński odbył się pod patronatem TV Trwam i Radia Maryja.

Cała rozmowa z Bronisławem Bielem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj