fot. By Nieznany - Adam Szelągowski Historja Powszechna. Wiek Dwudziesty, Warszawa 1938, Wyd. M.Arct, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=6592764

150. rocznica urodzin Wincentego Witosa

W Wierzchosławicach w niedzielę, 14 stycznia 2024 roku, odbędzie się 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 uroczystą Eucharystią, która zostanie odprawiona w intencji rolników  i Ojczyzny przez delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników – ks. bp. Leszka Leszkiewicza. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin tego wybitnego przywódcy chłopów. Z tej okazji w rodzinnej miejscowości, Wierzchosławicach, odbędą się uroczyste obchody. Po wspólnej Mszy św. o godz. 11.00 uczestnicy udadzą się pod grób Wincentego Witosa na cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Z kolei o godz. 13.30 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu zaplanowano konferencję, podczas której wykład wygłosi m.in. dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W spotkaniu wezmą też udział prezydent RP, Andrzej Duda i były premier, Mateusz Morawiecki.

Organizatorem wydarzenia jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz zarząd powiatu tarnowskiego.

Urodziny Wincentego Witosa w takiej formule są obchodzone od 2014 roku, a jednym z inicjatorów wydarzenia jest burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak (wówczas radny Rady Powiatu Tarnowskiego). Od początku organizatorom urodzin Wincentego Witosa przyświecała idea kontynuacji spotkań przy jego grobie z lat osiemdziesiątych XX wieku, których zakazywała władza komunistyczna.

Wincenty Witos był jednym z Ojców Niepodległości. Trzykrotnie sprawował funkcję premiera Polski. Był działaczem ruchu ludowego. Urodził się w 1874 roku w Wierzchosławicach, w których później był wójtem. Tam też został pochowany. Wincenty Witos był jednym z najbardziej wpływowych polityków II RP. Zmarł 31 października 1945 r. jako honorowy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Decyzją parlamentu rok 2024 jest Rokiem Wincentego Witosa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl