fot. PAP/Adam Warżawa

M. Drewa: Piaśnica bardzo często nazywana jest Małym Katyniem. To dla nas niezwykle ważne i szczególne miejsce

Zbrodnia w Piaśnicy szczególnie zapadła w pamięć mieszkańcom Kaszub i Pomorza. To w Lasach Piaśnickich Niemcy podczas II wojny światowej – od września/października 1939 roku do kwietnia 1940 roku – zabijali polskich obywateli – inteligencję, przedstawicieli duchowieństwa, a także kobiety i dzieci (…). To dla nas niezwykle ważne i szczególne miejsce, dlatego odbywa się szereg inicjatyw upamiętniających, propagujących wiedzę o tym, co się tam wydarzyło (…). Piaśnica bardzo często nazywana jest Małym Katyniem, Katyniem Pomorza, miejscem martyrologii czy miejscem ludobójstwa. Bardzo często porównuje się te dwa miejsca – mówił Marcin Drewa, organizator Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Już w niedzielę 10 września odbędzie się VI Motocyklowy Rajd Piaśnicki. Wydarzenie będzie okazją do tego – jak podkreślają organizatorzy – aby rozwijać wiedzę i świadomość o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

– Zbrodnia w Piaśnicy szczególnie zapadła w pamięć mieszkańcom Kaszub i Pomorza. To w Lasach Piaśnickich Niemcy podczas II wojny światowej – od września/października 1939 roku do kwietnia 1940 roku – zabijali polskich obywateli – inteligencję, przedstawicieli duchowieństwa, a także kobiety i dzieci. Niemcy zamordowali tam także osoby przywiezione w transportach z III Rzeszy. To dla nas niezwykle ważne i szczególne miejsce, dlatego odbywa się szereg inicjatyw upamiętniających, propagujących wiedzę o tym, co się tam wydarzyło – mówił Marcin Drewa.

Zbrodnia w Piaśnicy pochłonęła życie od 12 do 14 tysięcy osób.

– Piaśnica bardzo często nazywana jest Małym Katyniem, Katyniem Pomorza, miejscem martyrologii czy miejscem ludobójstwa. Bardzo często porównuje się te dwa miejsca – wskazał doradca społeczny Prezydenta RP.

Jedną z inicjatyw upamiętniających poległych w Zbrodni w Piaśnicy jest Motocyklowy Rajd Piaśnicki.

– Od wielu lat bardzo mocno zajmowałem się i zajmuję Zbrodnią w Piaśnicy, działając w stowarzyszeniach upamiętniających. Pomyślałem, że motocyklowy rajd może być ciekawą formą upamiętnienia. Motocykliści to grupa bardzo zorganizowana, a poprzez takie spotkanie możemy propagować tę wiedzę – akcentował organizator Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego.

Motocyklowy Rajd Piaśnicy nie tylko upamiętnia bestialsko pomordowanych przez Niemców, ale edukuje uczestników wydarzenia.

– Mamy przygotowane foldery. Tam są tablice informacyjne, czyli uczestnicy, którzy może niekoniecznie by przyjechali do Piaśnicy, ostatecznie przyjeżdżają i edukują się. Oni bardzo często mówią, że dziękują za taką możliwość, bo tak naprawdę nigdy by tutaj nie przyjechali. Propagując Rajd, dowiadują się o tym, czym była Piaśnica, czym była ta martyrologia wpisująca się w Zbrodnię Pomorską – powiedział gość Radia Maryja.

Tegoroczna edycja Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego rozpocznie się 10 września o godzinie 12.00 na wejherowskim rynku. Stamtąd zwarta grupa motocyklowa wyruszy w kierunku Lasu Piaśnickiego, a tam o godzinie 13.00 zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem ks. Jerzego Kraśnickiego, dyrektora MIVA Polska oraz zastępcy Krajowego Duszpasterza Kierowców.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Marcina Drewy można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj