fot. pixabay.com

W czwartek początek dwudniowego sympozjum „Polska przyroda – kultura, nauka, gospodarka, ekologia” w Cisnej

W dniach 19-20 listopada 2021 roku „Fundacja DABAR – Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji” organizuje sympozjum na temat: „Polska przyroda – kultura, nauka, gospodarka, ekologia”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

Sympozjum będzie miało miejsce w Cisnej, czyli w miejscowości i gminie ważnej dla całego regionu Bieszczadów, w której jak w soczewce skupiają się problemy związane zarówno z ochroną polskiej przyrody, jak i jej znaczenia dla całej gospodarki narodowej, rozwoju społeczno-kulturalnego mieszkańców Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie sympozjum przedstawione zostaną wyniki badań naukowych i sprawdzonych w praktyce ich aplikacji na płaszczyźnie gospodarki leśnej, strategii rozwoju terenów leśnych z odniesieniem do proponowanych przez UE i COP 26 planów ochrony klimatu i środowiska. Przedstawi je premier Mateusz Morawiecki, a następnie sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Edward Siarka, oraz europoseł Beata Kempa.

Od strony analiz naukowo-badawczych i rysujących się rozwiązań problematykę tę i wyzwania z nią związane podejmą: prof. dr hab. Bogdan Brzeziecki z SGGW, prof. dr hab. inż. Stanisław Małek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych, Józef Kubica.

Z kolei ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przedłoży opracowanie pt. „Ekoteologia w świetle nauczania oraz pism św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego” dla ukazania wagi społecznej i kulturo-twórczej polskiej przyrody, jej wpływu na tożsamość i wiarę narodu uznającego wartości natury, na które wskazuje całe Pismo Święte.

Minister Przemysław Czarnek przedstawi temat: „Wychowanie młodego pokolenia do odkrywania piękna i dobra w polskiej przyrodzie. Perspektywa edukacyjnych wyjazdów szkolnych we współpracy z nadleśnictwami” w kontekście ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie dofinansowywania wycieczek i wyjazdów przyrodo-znawczych, które będą organizowane przez szkoły dla dzieci i młodzieży. Wystąpienie ministra będzie korespondowało z wykładem nt. „Wpływ przyrody i jej darów na zdrowie człowieka”, który wygłosi specjalistka w zakresie biologii, dr Katarzyna Czarnek, wykładowca KUL.

Sympozjum honorowym patronatem objął premier Mateusz Morawiecki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Maryja, TV Trwam, TVP Info oraz TVP3 Rzeszów.

ks. Henryk Witczyk/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl