fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] J. Mosiński: Nieprecyzyjność zapisu o dostępie do informacji publicznej może spowodować wydanie wyroków niezgodnych z Konstytucją  

Niejasność, nieprecyzyjność zapisu o dostępie do informacji publicznej powoduje, że mogą zapadać wyroki, które mogą być niezgodne z Konstytucją. Ta nieprecyzyjność zapisu dotyczącego udostępnienia informacji publicznej (co nią jest, jaki jest obowiązek) powoduje, że wiele organizacji wykorzystuje ją to tego, żeby w jakiś sposób nękać podmiot, który składa takowe żądanie – zaznaczył Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

W czwartek „Nasz Dziennik” poinformował, że Trybunał Konstytucyjny miał rozpatrywać wniosek Sądu Najwyższego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją szeregu przepisów ustawy o informacji publicznej, w tym art. 23, przewidującego kary za nieudzielenie informacji, ale do tego nie doszło.

 

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich sprawa została odroczona do 15 grudnia. Watchdog, jako podmiot zainteresowany, atakował m.in. Trybunał, pośrednio również Fundację „Lux Veritatis”, zarzucając szybkość i pochopność zajęcia się tą sprawą.

– Wniosek o zbadanie z Konstytucją art.24 ustawy o informacji publicznej wpłynął w lutym tego roku, a więc już 8 miesięcy temu. To nie jest nagły tryb, jak sugeruje Watchdog Polska. Jak również nieuprawnionym jest zarzut, że wiąże rozpatrzenie tego z Fundacją „Lux Veritatis”. Natomiast – moim zdaniem – niejasność, nieprecyzyjność zapisu o dostępie do informacji publicznej powoduje, że mogą zapadać wyroki, które mogą być niezgodne z Konstytucją. Ta nieprecyzyjność zapisu dotyczącego udostępnienia informacji publicznej (co nią jest, jaki jest obowiązek) powoduje, że wiele organizacji wykorzystuje ją to tego, żeby w jakiś sposób nękać podmiot, który składa takowe żądanie –  zaznaczył Jan Mosiński.

„Nieprecyzyjność zapisu ustawy wymaga zbadania przez organ do tego uprawniony, jakim jest instytucja sądowa” – dodał poseł PiS.

Zapoznawałem się z informacjami Watchdog Polska, gdzie ta organizacja bardzo nieelegancko sugeruje, że gdyby Trybunał był bardziej samodzielny, to może orzekłby szybciej i po myśli tych właśnie podmiotów i podobnych organizacji, a przecież Trybunał jest niezawisły i jest samodzielnym organem – wskazał polityk.

Na 9 grudnia przewidziane jest posiedzenie sądu, gdzie ma być wydany wyrok  w sprawie karnej Fundacji „Lux Veritatis”.

Uważam, że jeżeli sąd miałby rozpatrywać cokolwiek 9 grudnia, to powinien się wstrzymać od decyzji do czasu rozstrzygnięcia wątpliwych zapisów ustawy, do czasu rozstrzygnięcia go przez Trybunał Konstytucyjny – mówił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Janem Mosińskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl