fot. Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży

Obchody 160. rocznicy bitwy pod Waliłami

Na Podlasiu odbyły się uroczyste obchody 160. rocznicy bitwy pod Waliłami. W ich trakcie odsłonięto pomnik, który został odrestaurowany dzięki staraniom białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz lokalnych leśników.

Powstanie styczniowe było największym zrywem narodowowyzwoleńczym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W trakcie jego trwania stoczono ponad tysiąc bitew i potyczek. Jedną z nich była bitwa pod Waliłami.

– Wzięło w niej udział ponad 300 powstańców, z czego na polu bitwy poległo 32 – powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Waliły, Dariusz Mytych.

W sobotę minęła dokładnie 160. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody. W ich trakcie odsłonięty został odrestaurowany pomnik, który upamiętnia bohaterów bitwy.

– Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które musi dbać o pamięć, aby ona nie zaginęła – zaznaczył dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, dr Marek Jedynak.

Od lat o pamięć dbają leśnicy.

– Staramy się pamiętać o naszych przodkach, którzy walczyli za naszą wolność, bo to jest naszym obowiązkiem i misją – wskazał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzej Józef Nowak.

fot. Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży

W organizację uroczystości włączyło się Ekologiczne Forum Młodzieży.

„Wiemy, jaką cenę ponieśli ci bohaterowie. Oni oddali swoje życie. To ważna inicjatywa. Jako Fundacja zawsze jesteśmy tam, gdzie czci się pamięć polskich bohaterów. Tak było i tym razem. Nie możemy zapominać o powstańcach, o bohaterach bitwy pod Waliłami. Tę wiedzę musimy przekazywać dalej, aby duch narodowy ciągle był żywy” powiedziała prezes fundacji Ekologicznego Forum Młodzieży, Marcelina Puchalska.

Polacy zawsze bronili wolności.

– Polacy nigdy nie byli agresorami. Polacy zachowują swoje szlachetne postawy, bo one wyrastają z naszego chrześcijaństwa, z naszej wiary – wskazał biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej, ks. bp Henryk Ciereszko.

To właśnie pod przewodnictwem księdza biskupa sprawowana była polowa Msza święta. Homilię wygłosił kanclerz Kurii Drohiczyńskiej, ks. Zbigniew Rostkowski. Zwrócił on uwagę, że dziś słowo tradycja utożsamiane jest z zacofaniem. Nic jednak bardziej mylnego.

– Tradycja to ubogacenie drugiego przez przekaz i ona towarzyszy dziejom narodów, jest nieodzowna – zaznaczył ks. Zbigniew Rostkowski.

Program uroczystości uświetniła rekonstrukcja bitwy pod Waliłami oraz koncerty. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

fot. Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży

Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl