fot. pzlow.plhubertus-2021

W Łochowie odbył się XIII Hubertus Węgrowski im. prof. Jana Szyszko

Dziś odbyły się centralne uroczystości związane z trzynastym Hubertusem Węgrowskim Mazowsza i Podlasia im. profesora Jana Szyszko. Patronat nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Najpierw, dokładnie w południe, odbyła się parada świętego Huberta. Następnie przekazano sztandary.

Po przekazaniu sztandarów sprawowana była uroczysta Msza święta.

– Ksiądz kanclerz sprawuje Mszę świętą w intencji wszystkich leśników, myśliwych, rolników, jeźdźców i naszych rodzin, wszystkich tutaj zebranych – mówił ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Druga z intencji poświęcona była śp. profesorowi Janowi Szyszko w drugą rocznicę śmierci. W homilii wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej, ks. prałat Zbigniew Rostkowski, przypomniał, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga i otrzymał specjalną misję.

– Dzisiaj rozum nie jest traktowany jako na usługach człowieka, dany Bogu, aby rządził, zastanawiał się, tylko jest wykorzystywany, aby ustanawiać nowe prawa, nawet dla natury, a przecież po hebrajsku czytamy „mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, a tu nagle jakieś płci tworzą – akcentował ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski.

Patronem honorowym hubertusa był wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

– Myśliwy gwarantuje dobroć, rozwój Polski, polskiego rolnictwa, przyrody i dziękuję wszystkim tym, którzy stoją na straży naszego dziedzictwa, naszej przyrody. Darz Bór – mówił Edward Siarka.

Założyciel i dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, mówił o nowoczesnej kolonizacji, która nie odbywa się za pomocą wojska.

– Kolonizowanie gospodarcze, kolonizowanie kulturowe. I tu gdzieś są i lasy, dlatego Puszcza Białowieska to jedno cmentarzysko, bo i Polacy przyczynili się do tego – niepolscy Polacy, tak może powiedzmy – żeby ona została zniszczona – zaznaczył o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Hubertus Węgrowski to wspólne kultywowanie tradycji – przypomniał łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Siedlcach Bartłomiej Kurkus.

– Łączy nas przyroda – takie jest nasze hasło, jeśli chodzi o idee statutowe i wyzwania. I wspólnie w tych czterech grupach: myśliwych, leśniczych, łowczych i jeźdźców świętujemy to święto, święto Huberta – podkreślił Bartłomiej Kurkus.

Trzynasty Hubertus Węgrowski im. profesora Jana Szyszko zakończył jarmark Hubertowski oraz koncert Pawła Markiewicza.

TV Trwam News

drukuj