[TYLKO U NAS] Min. Szyszko w TV Trwam: Laudato si’ była wielkim spełnieniem oczekiwań

Ta encyklika była dla mnie wielkim spełnieniem moich oczekiwań i oczekiwań całego świata – powiedział o encyklice „Laudato si’” prof. dr hab. Jan Szyszko, minister środowiska w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenach Radia Maryja i TV Trwam.

Tematem audycji był „zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato si’” – długo wyczekiwanego dokumentu autorstwa Ojca św. Franciszka, dotyczącego ekologii i ochrony środowiska.

Minister pytany o to, czym po wydaniu była dla niego wspomniana encyklika, odpowiedział:  wielkim spełnieniem oczekiwań.

– W roku 1992 podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro sprecyzowano główne zagrożenia dla świata z punktu widzenia środowiskowego i tam wtedy stworzono pewne podstawy ideologiczne zrównoważonego rozwoju, jak również jego formuły prawne – w jaki sposób go wprowadzać. Wtedy stwierdzono, że należy walczyć z takimi zagrożeniami świata jak zmiany powodowane w atmosferze (…), tam również określono, że jednym z głównych zagrożeń świata jest zanik bioróżnorodności (…). Okazało się, że po ponad 20 latach te problemy nie tylko nie zginęły, ale wręcz odwrotnie, są nadal bardzo aktualne i wręcz się zaostrzyły. Ta encyklika Ojca św. mówi, że mimo tego, że przyjęliśmy koncepcję zrównoważonego rozwoju w 1992 roku, przyjęliśmy konwencję klimatyczną, przyjęliśmy konwencję o ochronie bioróżnorodności, konwencję o pustynnieniu, protokół z Kioto – to prawdę powiedziawszy te główne zagrożenia świata są, narastają i to Ojciec św. bardzo wyraźnie powiedział właśnie w encyklice Laudato si’ – powiedział minister Jan Szyszko.

Jak dodał gość „Rozmów niedokończonych”, problemy świata nie giną, ale równocześnie bardzo mocno rozwija się biurokracja.

– O tym tez mówi Ojciec św. – że trzeba walczyć z biurokracją, trzeba w jakiś sposób to usprawnić, żeby to było dobre zarządzanie – wskazał prof. Jan Szyszko.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl