fot. Tomasz Strąg

Min. M. Suski o śmierci Jana Szyszki: Żegnamy dziś wielkiego człowieka, patriotę i miłośnika przyrody

Szef gabinetu premiera Marek Suski przekazał najszczersze wyrazy współczucia bliskim i rodzinie zmarłego dziś b. ministra środowiska Jana Szyszki. „Żegnamy dziś wielkiego człowieka, wielkiego patriotę, wielkiego miłośnika przyrody” – podkreślił.

„Najszczersze wyrazy współczucia dla wszystkich bliskich, rodziny Jana Szyszki. Znaliśmy się, współpracowaliśmy, był ministrem środowiska, był naszym wieloletnim posłem, współpracowaliśmy jeszcze od czasów Porozumienia Centrum” – powiedział dziennikarzom szef gabinetu premiera.

Polityk ocenił, że Jan Szyszko był „bardzo szlachetnym człowiekiem, bardzo kompetentnym, cenionym nie tylko w Polsce, ale i na świecie”. Podkreślał wielkie zasługi byłego ministra środowiska.

„Żegnamy dziś wielkiego człowieka, wielkiego patriotę, wielkiego miłośnika przyrody” – oświadczył.

O śmierci byłego ministra środowiska Jana Szyszki poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.

„Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua… RiP” – napisał na Twitterze prezydent.

Jan Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych, kiedy działał m.in. w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90-tych był działaczem Porozumienia Centrum. Do PiS wstąpił w 2001 roku.

W rządzie PiS Szyszko pełnił funkcję szefa resortu środowiska od 16 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2018 r. Formalnie kierował on tym ministerstwem trzykrotnie i był pod tym względem rekordzistą. Po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka (od końca 1997 roku do połowy października 1999); po raz drugi w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego (w latach 2005-2007).

W rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego pełnił funkcję szefa resortu środowiska od 16 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2018 roku.

PAP/RIRM

drukuj