fot. Tomasz Strąg

 Wspomnienie śp. prof. Jana Szyszko

Nie żyje prof. Jan Szyszko, były wielokrotny minister środowiska, parlamentarzysta czterech kadencji. Światowej sławy naukowiec, obrońca lasów państwowych oraz polskich interesów. Wielki przyjaciel Rodziny Radia Maryja.

O śmierci profesora poinformował prezydent Andrzej Duda.

„Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł pan prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua… RiP” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

– Dzień smuto się dla mnie zaczął, bo od telefonu, że umarł pan prof. Jan Szyszko, z którym łączyły mnie więzi, bardzo miłe więzi, którego bardzo szanowałem jako polityka, jako człowieka – powiedział prezydent RP.

Profesor Jan Szyszko jeszcze we wtorek w Sejmie prezentował swoją publikację dotyczącą pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy i gleby. Mówił też o Puszczy Białowieskiej. Ponieśliśmy ogromna stratę – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Odszedł nasz stary kolega, wieloletni towarzysz naszej drogi. Prawie 30 lat. Odszedł przedwcześnie, nagle. Odszedł w szczególnych okolicznościach. Majestat śmierci nie pozwala mi dzisiaj o tym mówić, ale trzeba będzie o tym powiedzieć, bo to nie był przypadek, że akurat dzisiaj, że akurat teraz – oświadczył Jarosław Kaczyński.

Był człowiekiem zasad i wartości – podkreśliła była premier Beata Szydło.

– Ale był też człowiekiem, który ukochał Polskę i polskie sprawy, które wtedy, na początku naszych rządów w 2015 roku i w tych kolejnych miesiącach przez tłumaczenie Europie naszej polskiej racji stanu – powiedziała Beata Szydło.

Profesora pożegnał premier Mateusz Morawiecki.

„Nagłe odejście prof. Jana Szyszko jest wielką stratą dla nas i dla polskiej nauki. Zapamiętam Jana Szyszko jako dobrego człowieka, przyrodnika, który chętnie dzielił się swoją wiedzą i pasją. Będzie nam bardzo brakować pana profesora. Rodzinie i bliskim składam wyrazy współczucia” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

O modlitwę w intencji śp. prof. Jana Szyszko prosił na antenie Radia Maryja dyrektor i założyciel rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

„Wspaniały człowiek. Wspaniały profesor, Polak i katolik, proszę o modlitwę za niego” – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Profesor współpracował z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Był też wielkim przyjacielem Rodziny Radia Maryja – wskazał rektor toruńskiej uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Miał odwagę jako polityk też wyznawać swoją wiarę, więc człowiek, który był wierny Pan Bogu, kochał Kościół i wielki miłośnik naszej ojczyzny, dlatego bronił lasów. Odczuwał wielki ból w związku z tym, co się stało z Puszczą Białowieską – zaznaczył o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Był człowiekiem, który kochał Polskę – mówił ks. bp Edward Janiak.

– On był ogromnym patriotą. Znaliśmy się od ponad 20 lat. To człowiek, który kochał Kościół, dawał temu świadectwo. Był odważny, ale był pogodny, otwarty na ludzi – wskazał ks. bp Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej.  

To wielka strata dla Polski – podkreślił bliski współpracownik prof. Jana Szyszko, minister Paweł Sałek.

– To on obronił lasy kilka lat temu przed prywatyzacją. Przypłacił kiedyś stanowiskiem ministerialnym w obronie polskich lasów. Człowiek, który był wybitnego umysłu. Świadczą o tym setki artykułów naukowych z listy filadelfijskiej, prywatna stacja badawcza w Tucznie – mówił Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. polityki klimatycznej.

Profesor Jan Szyszko jako drugi Polak w historii po świętym Janie Pawle II został uhonorowany nagrodą Światowej Federacji Naukowców – przypomniał ks. prof. Tadeusz Guz.

– Rysem chyba najgłębszym i jego duchowości, i podmiotowości jako człowieka, jest właśnie umiłowanie nauki, które pan prof. Szyszko pojmował zawsze jako umiłowanie prawdy – wskazał ks. prof. Tadeusz Guz.

Profesor pięciokrotnie był ministrem środowiska, w Sejmie zasiadał przez cztery kadencje. Był też ważną postacią światowej polityki klimatycznej. Pełnił funkcję prezydenta Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ – wymienił prof. Mieczysław Ryba.

– Starał się też Polskę usytuować w kontekście naszych bogactw naturalnych. Nie po to, by wyeliminować te bogactwa z obiegu życia gospodarczego, ale je umiejętnie wyzyskać. Mam na myśli węgiel – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Profesor Jan Szyszko w ostatnich latach bronił Puszczy Białowieskiej przed atakami pseudoekologów i osób niemających pojęcia o puszczy – podkreślają jej mieszkańcy.

– Przed gradacją kornika drukarza, przed zrujnowaniem puszczy, którą doprowadzono w chwili obecnej do księżycowego obrazu – podkreślił Mieczysław Gmiter z Ruchu Obrony Puszczy Białowieskiej.

– Wspierał nas tutaj w działaniach w puszczy, w obronie wartości. Dla nas leśników, dla każdego z nas jest to przeogromna strata – wskazał Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy nadleśnictwa Hajnówka.

Profesor Jan Szyszko kandydował do Sejmu. Chciał kontynuować swoją działalność polityczną oraz naukową.

– Niestety ta śmierć przerwała pisanie takiego dzieła życia i podsumowania naukowego pana profesora. To także wielka strata dla polskiego leśnictwa i polskiej ochrony przyrody – wskazał Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. polityki klimatycznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl