Dlaczego media milczały? Sympozjum „Oblicza manipulacji” w WSKSiM

W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowano sympozjum naukowe „Oblicza manipulacji – źródła i skutki”. Spotkanie odbyło się w przededniu wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się ks. bp dr Adam Lepa z Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, prof. dr hab. Antoni Dudek z Instytutu Politologii UKSW, prof. dr hab. Jan Żaryn z Instytutu Nauk Historycznych UKSW, prof. dr hab. Mieczysław Ryba, kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesor WSKSiM, a także dr Jarosław Kaczyński, były premier.

W problematykę sympozjum zebranych gości wprowadził o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel WSKSiM. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę poszukiwania prawdy.

Prawda to – według definicji klasycznej – zgodność rozumu z rzeczywistością. Trzymajmy się tego bardzo dobrze. W kwestii manipulacji przyglądajmy się im na przykładach. Takim przykładem manipulacji jest ostatni dzisiejszy prelegent (red. dr Jarosław Kaczyński). Zobaczcie, co z niego zrobiły media – tłumaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Jak dodał, żyjemy w czasach postmodernizmu, który zakłada, że jedyną prawdą jest brak prawdy absolutnej. Przytaczając kolejne przykłady manipulacji, redemptorysta wskazywał na przemilczenia mediów w sprawie m.in. obecności prof. Jana Szyszki na szczycie klimatycznym w Paryżu.

Na zakończenie swojego wystąpienia o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR poprosił o zabranie głosu obecnego w auli WSKSiM ministra środowiska.

Na szczycie klimatycznym w Paryżu było ponad 40 tys. osób, a więc była to ogromna konferencja – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Jak zaznaczył, istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego państwa, opierającego się o polski węgiel, nie dostawały się do kraju. Innym przykładem przemilczeń, jakich dopuściły się polskie media, było – w ocenie ministra środowiska – pominięcie zorganizowanych w Sejmie dwóch konferencji poświęconych papieskiej encyklice „Laudato Si”.

Wnioski z tych konferencji zostały przetłumaczone na wszystkie języki kongresowe ONZ-u, czyli chiński, arabski, rosyjski, francuski, hiszpański, angielski, jak również na wszystkie języki Unii Europejskiej i rozesłane do wszystkich 198 państw, gdzie pokazywaliśmy polskie sukcesy w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i odnawialnych źródeł energii – akcentował.

Jako kolejny przykład manipulacji wymienił piątkową konferencję w Ministerstwie Środowiska na temat bilansu otwarcia.

Ten bilans otwarcia został ujęty w „Naszym Dzienniku”, natomiast – mimo, że były wszystkie stacje telewizyjne, czyli TVP 1, TVP Info, Polsat, TVN – ukazała się tylko jedna informacja, że zdjęliśmy pewne spoty związane z obcą nam filozofią, czyli z gender. To się ukazało – mówił prof. Jan Szyszko.

W jego ocenie liczne media dezinformują opinię publiczną, oskarżając ministerstwo o rzekome niszczenie Puszczy Białowieskiej. Pomija się zaś ważne kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju.

Inne sprawy dotyczą, m.in. ogromnych zaniedbań i wyłudzenia VAT-u (ponad 2 mld zł związane z nieefektywnym wprowadzaniem ustawy o odpadach) (…) oraz Banku Ochrony Środowiska, który zostawialiśmy z siłą akcji 88 zł. Teraz jest poniżej 20 – ok. 17 zł. Bank jest jednym z najgorzej funkcjonujących – dodał.

Tegoroczne sympozjum „Oblicza manipulacji” odbyło się w przededniu wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Transmisję z wybranych części spotkania przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj