[TYLKO U NAS] Prof. Jan Szyszko: KE szuka możliwości wyjścia z honorem ze sporu ws. Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska nie jest merytorycznie przygotowana do dyskusji nt. Puszczy Białowieskiej, natomiast szuka możliwości wyjścia z honorem tylko i wyłącznie w sprawach proceduralnych – podkreślił prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, podczas środowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Yves Bot, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, wskazał w wydanej we wtorek analizie, że Komisja Europejska miała rację domagając się od Polski wstrzymania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Prof. Jan Szyszko zwrócił z kolei uwagę, że opinia rzecznika jest nierzetelna, gdyż pomija wszelkie ważne aspekty ws. sporu.

– Opinia rzecznika koncentruje się tylko i wyłącznie na sprawach proceduralnych, gdzie jest spór między polskimi prawnikami, jak i prawnikami reprezentowanymi przez pana rzecznika, czy zostały dokonane wszelkie procedury. Według Polski wszelkie procedury zostały zachowane. Plany związane z naprawą tej sytuacji zostały zrobione zgodnie z obowiązującym prawem również w Unii Europejskiej, a pan rzecznik ma wątpliwości – zaznaczył były minister środowiska.

W opinii rzecznika jest pominięte, traktowane jako wstydliwe, że w ogóle bada się cokolwiek i na podstawie konkretnych danych zaczyna się proponować środki zaradcze – mówił gość Radia Maryja. Dodał, że dyskusja kończy się, gdy pojawiają się fakty, a te Polska przedstawiła.

– 1/3 terenu, który mamy naprawiać, bo został poprzednio zniszczony, pozostawiliśmy jako obiekt doświadczalny, zgodnie z obowiązującym prawem w UE, a na 2/3 rozpoczęliśmy proces naprawy. Można porównać, gdzie te gatunki mają się teraz lepiej, a gdzie gorzej, gdzie gwarantowana jest trwałość siedlisk. Oczywiście to też zostało pominięte (w oświadczeniu rzecznika TSUE – red.), a jeśli pojawia się w pewnych miejscach, to jest to próba interpretacji jakoby to nie był obiekt porównawczy, tylko jakby chciano łagodzić to, co Polska zrobiła „niszcząc siedliska”. Nie niszczymy siedlisk, tylko prowadzimy obserwację – oznajmił prof. Jan Szyszko.

Były minister środowiska powiedział, że jest zadowolony z przedstawionego raportu, ponieważ pokazuje on, iż Komisja Europejska nie była dotąd przygotowana rzeczowo, a teraz szuka sposobności wyjścia z honorem z trwającego sporu ws. Puszczy Białowieskiej.

– Wyraźnie pokazuje, że Komisja Europejska nie jest merytorycznie przygotowana do dyskusji nt. Puszczy Białowieskiej, natomiast szuka możliwości wyjścia z honorem tylko i wyłącznie w sprawach proceduralnych, czy zostały dokonane dobrze czy niedobrze. Mogę powiedzieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie potrzebne dokumenty Polska złożyła, udowadniając, że nie będzie to źle dla siedlisk, a wręcz odwrotnie – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Janem Szyszko dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj