fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Minister Szyszko: o ewentualnej podwyżce cen wody zdecyduje Sejm

O tym, czy wkrótce nastąpi podwyżka cen wody i w jakim układzie, zdecyduje Sejm – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko. Resort środowiska przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt nowego Prawa wodnego. Wkrótce zostanie on przesłany do parlamentu.

Chodzi o spełnienie warunków wstępnych, które pozwolą uruchomić 3,5 mld euro z Unii Europejskiej na inwestycje w gospodarce wodnej. Nowe przepisy mają w pełni wdrażać unijną Ramową Dyrektywę Wodną, w tym art. 9. mówiący o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreśla, że polska gospodarka wodna wymaga naprawy. Jak przyznaje, zagrożenie powodziowe jest duże.

To prawo było tworzone przez poprzednią koalicję PO-PSL przez osiem lat. Nie udało im się stworzyć tego prawa, jest to prawo, rzeczywiście, bardzo skomplikowane. Gospodarka wodna jest bardzo mocno niedofinansowana, budżetu państwa na to nie stać. Zagrożenie powodziowe jest duże. Czekają nas duże inwestycje w zakresie infrastruktury przeciwpowodziowej. Będziemy pracowali nad tym, żeby społeczeństwo tego nie odczuło, a równocześnie będziemy pracowali w tym kierunku i tak tworzyli to prawo, aby weszło w życie i gospodarka wodna rzeczywiście zaczęła funkcjonować – mówi minister środowiska.

Zmienione Prawo wodne powoła ponadto nową instytucję zarządzającą wodami w Polsce – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Będzie ono odpowiadać m.in. za ochronę przeciwpowodziową i przed suszą.

Z kolei odpowiedzialność za drogi wodne o znaczeniu transportowym przejmie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

RIRM

drukuj