Jak rozwijać czyste technologie węglowe z korzyścią dla przemysłu i środowiska naturalnego?

Odpowiedzi na to pytanie, jak rozwijać czyste technologie węglowe z korzyścią dla przemysłu i środowiska naturalnego, szukali uczestnicy konferencji, która odbyła się we wtorek w Senacie. Spotkanie pt. „Polska liderem czystych technologii węglowych w UE” zorganizowały senackie komisji środowiska i innowacji oraz Polska Izba Gospodarcza „Ekorozwój”.

W konferencji obok parlamentarzystów udział wzięli przedstawiciele rządu i przedsiębiorstw z sektora energetycznego, a także eksperci.

Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat czystych technologii węglowych w kontekście ochrony środowiska oraz rozwoju przemysłu, w tym m. in. sektora chemicznego.

Głos zabrał prof. Jan Szyszko, minister środowiska podkreślił, że Polska to kraj, którego bezpieczeństwo energetyczne bazuje właśnie na węglu. Dlatego musimy rozwijać tzw. „zielone” technologie produkcji energii przy użyciu tego surowca – powiedział szef resortu środowiska.

– Chodzi o to, żeby tak spalać węgiel kamienny i brunatny, aby z tego węgla produkować tylko i wyłącznie dwutlenek węgla, a więc zastosować takie technologie, żeby nie było emisji związków siarki i azotu, bo te pierwiastki  znajdują się w węglu, żeby również ograniczyć emisję pyłów tych zawieszonych, czyli PM 2.5 – PM 10. Wszystko po to, żeby to powietrze było autentycznie dobre dla człowieka. Z jednej strony jesteśmy naprawdę dobrze przygotowani do tego z punktu widzenia naukowego, ale również z punktu implementacyjnego. Jesteśmy liderem w tym zakresie –  powiedział minister Jan Szyszko.

Eksperci zebrani na konferencji podkreślili, że rozwój czystych technologii węglowych to szansa zarówno dla przemysłu tradycyjnego, jak i dla sektora innowacji, a także nauki.

Według danych z ubiegłego roku, aż 85% energii w Polsce, pochodzi właśnie z węgla.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl