fot. Tomasz Strąg

Prof. J. Szyszko: Dokument implementujący porozumienie paryskie powinien być przyjęty już na COP24

Dokument implementujący porozumienie paryskie powinien być przyjęty już na COP24 w Katowicach – powiedział prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, w rozmowie z Redakcją Informacyjna Radia Maryja. Odniósł się w ten sposób do wezwania Komisji Europejskiej przez przywódców Unii Europejskiej do stworzenia strategii redukcji emisji gazów w krajach Wspólnoty zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego. Unijni liderzy dali Komisji czas aż do pierwszego kwartału 2019 r.

Strategia ma położyć fundamenty pod unijną politykę klimatyczną na kolejne lata. Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia emisji CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. Ma to nastąpić przy jednoczesnej modernizacji gospodarki i tworzeniu miejsc pracy.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, uważa, że dokument powinien być opracowany na poziomie Komisji Europejskiej najpóźniej do połowy tego roku. Zwraca uwagę, że pod koniec 2018 roku odbędzie się w Katowicach szczyt klimatyczny COP 24.

– Dziwię się, że chcą opracowywać to w Unii Europejskiej do końca I kwartału przyszłego roku. W tym roku odbywa się przecież XXIV konferencja stron konwencji klimatycznej COP 24 w Katowicach. W Katowicach powinien być już przyjęty dokument, który będzie implementował porozumienie paryskie i nasze wspólne działania na świecie do końca obecnego wieku. Ten dokument powinien być definitywnie wprowadzony w życie w 2020 roku. Takie są założenia COP21 z Paryża – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Przyjęte w grudniu 2015 r. na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumienie podpisało 195 krajów. Z umowy wycofały się Stany Zjednoczone.

Główny cel porozumienia to utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Sygnatariusze dokumentu zgodzili się także na kontynuowanie wysiłków w celu ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st.

RIRM

drukuj