fot. PAP/Rafał Guz

Z. Ziobro: Jest pierwszy akt oskarżenia ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy

Jest pierwszy akt oskarżenia ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy – poinformował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Prokuratura prowadzi 365 śledztw w sprawie nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją.  

Pierwszy akt oskarżenia wobec 7 osób sporządziła prokuratura regionalna we Wrocławiu. To jedna z dwóch prokuratur, które zajmują się badaniem tego rodzaju nieprawidłowości.

– To jest pierwszy akt oskarżenia wobec siedmiu osób, w tym wpływowych osób, również dwóch znanych adwokatów warszawskich, ale w toku jest kilkaset postępowań. Kiedy obejmowałem urząd prokuratora generalnego, te postępowania zupełnie się nie toczyły, a jeżeli były inicjowane, to kończyły się prawie zawsze tak samo, czyli odmową wszczęcia postępowania bądź jego umorzeniem. Dziś jest szansa na to, aby zakończyć krzywdy ludzi wyrzucanych przez „czyścicieli kamienic” z domów – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.     

Dziką reprywatyzację w stolicy bada także komisja weryfikacyjna, której przewodniczy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Komisja zdecydowała o zwrocie wielu nieruchomości. Najgłośniejsza sprawa dotyczyła nieruchomości przy Noakowskiego 16 . Udziały w kamienicy posiadał mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Członkowie komisji uznali, że decyzja reprywatyzacyjna z 2013 r. została podjęta z naruszeniem prawa.

RIRM

drukuj