fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawska prokuratura regionalna wystąpiła z wnioskiem o postawienie zarzutów biznesmenowi Leszkowi Cz.

Warszawska prokuratura regionalna wystąpiła z wnioskiem o postawienie zarzutów biznesmenowi Leszkowi Cz. Chodzi o tzw. aferę GetBack. O szczegółach poinformował podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Mając świadomość bezprawnych działań, niedopełniając zasad rzetelności wynikających z prawa handlowego, Leszek Cz. doprowadził do narażenia na szkodę wielkich rozmiarów wielu klientów Idea Banku. Chodzi o 130 mln zł.

Leszek Cz. pełnił funkcję szefa rady nadzorczej Idea Banku, jednak według ustaleń zespołu prokuratorów praktycznie kierował tym bankiem.

Jak wskazał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zaistniały wszystkie przesłanki do przedstawienia Leszkowi Cz. zarzutów i wystąpienie z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Jeżeli sąd przystanie na tymczasowy areszt, za Leszkiem Cz. wydany zostanie list gończy. Biznesmen przebywa obecnie poza granicami kraju.

– W ocenie prokuratury zachodzą wszelkie przesłanki do tego, aby skutecznie ogłosić panu Leszkowi Cz. zarzuty popełnienia poważnych przestępstw. Zachodziły wszelkie przesłanki, by wystąpić do sądu z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Ta afera pokazuje, że nie może być tak, iż osoby niezwykle wpływowe, osoby bardzo majętne mogą czuć się bezkarne wtedy, kiedy dopuszczają się przestępstw, zwłaszcza na wielką skalę w stosunku do bardzo wielu Polaków. Prokuratura, którą kieruję, zawsze będzie w sposób pryncypialny kierować się takimi zasadami wobec każdego – powiedział Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny.

Poszkodowanych w aferze GetBack zostało ok. 10 tys. osób, Straty jakie ponieśli poszkodowani, szacuje się na 2,5 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj