fot. TV Trwam News

Warszawa: radni PiS złożą doniesienie do prokuratury ws. reklam Tigera

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości Jacek Ozdoba i Jakub Banaszek podczas briefingu przed Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosili, że złożą dziś do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i złamaniu artykułu 133 Kodeksu karnego przez producenta napoju energetycznego.

„Celem tej konferencji jest zwrócenie uwagi na bardzo ważną kwestię pamięci o polskiej historii. Jeżeli my nie będziemy pamiętać o naszej historii, nie będziemy o nią dbać, to obywatele innych krajów będą prowadzić negatywną kampanię wobec nas” – powiedział dziś radny PiS z dzielnicy Warszawa-Ochota Jakub Banaszek.

Radny podkreślił, że konferencję prasową przed MPW zorganizowano „w reakcji na skandaliczną reklamę jednego z producentów napoju energetycznego”. Dodał, że „mamy już przykład z polskimi obozami koncentracyjnymi”.

„Dzisiaj chcemy zaapelować o wyciągnięcie konsekwencji prawnych wobec podmiotu, który wypuścił tę reklamę w mediach społecznościowych oraz zwrócić uwagę, że ta reklama nie dotyczyła tylko 1 sierpnia, ale również 10 kwietnia i 15 czerwca, czyli Święta Bożego Ciała” – wyjaśnił Jakub Banaszek.

Radny PiS z dzielnicy Warszawa-Mokotów Jacek Ozdoba zwrócił uwagę na konsekwencje prawne dla producentów napoju.

„Według nas, firma dopuściła się przestępstwa polegającego na artykule 133 Kodeksu karnego, który mówi o godności narodu polskiego. Uważamy, że ten czyn, czyli ta forma reklamy wypełnia znamiona tego czynu zabronionego” – stwierdził radny PIS.

„Uważamy, że prokuratura powinna zająć się tą sprawą, dlatego złożymy zawiadomienie do prokuratury w dniu dzisiejszym o możliwości popełnienia przestępstwa w zakresie znieważania narodu polskiego” – poinformował Jacek Ozdoba.

Radny wyjaśnił również, że „w Kodeksie karnym ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat trzech”.

Jacek Ozdoba zapowiedział, że „zaapeluje do parlamentarzystów o ewentualną penalizację, czyli dodanie do artykułu 133 dodatkowego paragrafu związanego z funkcjonowaniem takich reklam czy agencji PR-owskich, które naruszają warstwę godności narodu polskiego, wykorzystują symbole narodowe w celach zysku”.

„Chciałbym wiedzieć, czy np. ze sprzedaży tego energetyka zyski dla firmy nie będą o wiele większe niż kwota, którą wpłacono na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli tych 500 tys. złotych” – zastanawiał się głośno radny PiS z Mokotowa.

Obaj radni PiS potwierdzili, że zawiadomienie do prokuratury dotyczyć będzie reklam na 1 sierpnia i 10 kwietnia, a następnie zaprezentowali wydruki tych grafik reklamowych umieszczonych w mediach społecznościowych przez producenta napoju.

W ramach zadośćuczynienia za umieszczenie w internecie obraźliwej dla Powstańców Warszawskich grafiki, producent napoju przelał na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pół miliona złotych na pomoc kombatantom. W środę po południu na swoim oficjalnym profilu na Twitterze zamieścił skan dowodu wpłaty na konto Światowego Związku Żołnierzy AK i komentarz: „TIGER przeprasza. W ramach zadośćuczynienia przekazujemy pół miliona złotych na Zbiórkę dla Powstańców”.

Na plakacie zamieszczonym w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na profilu instagramowym firmy, znajdował się wyciągnięty środkowy palec z zawiniętą na nim czerwoną kokardą. Widoczny był także napis: „1 sierpnia dzień pamięci” oraz: „Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie!”. Pod wpisem znalazły się negatywne komentarze na temat przedstawionych na nim treści, a wpis został usunięty.

Napój „Tiger Energy Drink” produkowany jest przez grupę Maspex Wadowice, która w przesłanym w środę komunikacie przeprosiła za zaistniałą sytuację.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj