Prokuratorzy nie chcą publikowania oświadczeń majątkowych

Najważniejsi prokuratorzy nie chcą aby ich oświadczenia majątkowe zostały opublikowane na stronach internetowych prokuratur.

Dlatego też jak informuje stacja RMF FM 28 prokuratorów zdecydowało się na złożenie wniosków o utajnienie informacji. Tylko sześć z nich nie zostanie upublicznione.

Obowiązek wypełnienia oświadczenia o posiadanym majątku istnieje od lat. Jeszcze niedawno pozostawały one w prokuraturach a drugi egzemplarz trafiał do Urzędu Skarbowego.  Po zmianie ustawy o prokuraturze oświadczenia są publikowane na stronach prokuratur.

Prokurator Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej zwraca uwagę, że oświadczenia nie zawierają danych adresowych.

– W takim oświadczeniu majątkowym przedstawione jest imię i nazwisko prokuratora i jak gdyby zarys jego majątku, czyli nieruchomości i większy majątek ruchomy. Jeśli są wskazywane samochody jako majątek, to jest wskazywana tylko marka i rok produkcji. Nie jest nigdy wskazany numer rejestracyjny tego pojazdu – informuje prokurator Ewa Bialik.

Z medialnych informacji wynika, że na razie utajniono oświadczenia jednego prokuratora krajowego, dwóch z prokuratur regionalnych.

Zgodnie z ustawą prokuratorzy są zobowiązani do wpisania w oświadczeniu  przedmiotów o wartości powyżej 10 tys. zł.

RIRM

drukuj