Warszawa: w Łazienkach otwarto wystawę „Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918-1939”

Od dziś przez najbliższy miesiąc w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienkowskiego można oglądać wystawę „Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918-1939”. Inicjatorem ekspozycji jest Centralna Biblioteka Wojskowa.

Wystawa znajduje się w miejscu wyjątkowym – obok Belwederu, nieopodal pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, tam, gdzie każdego dnia przechodzą setki turystów, nie tylko z Polski.

Ekspozycja ukazuje zaangażowanie różnych gałęzi polskiego przemysłu w rozwój Wojska Polskiego w latach 1918-1939. Związana jest ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego.

Na wystawie prezentujemy rodzime zakłady, których wkład w armię był naprawdę znaczący – mówi dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński.

– Od przemysłu samochodowego, poprzez przemysł lotniczy, amunicyjny, ściśle uzbrojeniowy, jak karabiny, do chociażby zakładów produkujących kawę dla wojska, kawę prasowaną w kostkach. To było bardzo ważne, żeby wojsko w odpowiedni sposób można było w odpowiednie środki zasilić. Wystawa prezentuje przekrój ze 103 zakładów, jakie z 200 wiodących w skali kraju działałby na rzecz wojska polskiego – tłumaczy dr Jan Tarczyński.

Pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk podkreśla: wyznacznikiem tego, czy jesteśmy słabi czy mocni, zarówno w latach 1918-1939, jak i dziś, jest potencjał Wojska Polskiego.

– Dobrze się dzieje, że ta wystawa ma charakter otwarty. Każdy mieszkaniec Warszawy, ale nie tylko, będzie mógł na ogrodzeniu Łazienek Królewskich zapoznać się z planszami przygotowanymi przez Centralną Bibliotekę Wojskową pokazującymi, jak wielką pracę wykonali Polacy – nasi przodkowie – w okresie II Rzeczpospolitej – zaznacza minister Jan Józef Kasprzyk.

Otwarciu wystawy towarzyszyło odznaczenie medalem Pro Patria osób zasłużonych w kultywowaniu pamięci walk o niepodległość RP. Minister Jan Józef Kasprzyk wręczył medale czterem wojskowym. Wśród odznaczonych znalazł się generał brygady Wojska Polskiego, Krzysztof Żabicki.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl