Ziobro o spotkaniu w KRS: Nie widzę powodu rozmawiać z organem, który dopuszcza się bezprawia

Krajowa Rada Sądownictwa dopuściła się rażącego, jawnego złamania prawa; w związku z tym nie widzę powodu, by w tej chwili prowadzić rozmowy z organem, który dopuszcza się bezprawia – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W środę rano w siedzibie KRS odbędzie się spotkanie szefa Rady, sędziego Dariusza Zawistowskiego z przedstawicielami asesorów oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Na spotkanie został też zaproszony minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w KRS, Wiesław Johann. W miniony poniedziałek KRS postanowiła zgłosić sprzeciw wobec 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości na czas nieokreślony.

Zbigniew Ziobro pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o zaproszenie KRS, uznał że Krajowa Rada Sądownictwa, w związku ze swym sprzeciwem, dopuściła się „rażącego, jawnego złamania prawa”.

W związku z bezprawiem, nie widzę powodu, by w tej chwili prowadzić rozmowy z organem, który dopuszcza się bezprawia” – oświadczył szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nie mogę akceptować bezprawia. Krajowa Rada Sądownictwa dopuściła się bezprawia w stosunku do asesorów sądowych – przeszło 260 ludzi potraktowała tam samo, według wymyślonych przesłanek prawnych” – ocenił Zbigniew Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj