fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Wydaje mi się niemożliwe, aby PiS zaczęło realizować program PO ws. Lasów Państwowych

W kwestii Lasów Państwowych nie wydaje mi się, aby Prawo i Sprawiedliwość zaczęło realizować program Platformy Obywatelskiej, która za swoich rządów najpierw chciała włączyć Lasy do sektora finansów publicznych, a później zaczęła obciążać niesamowitej wielkości haraczem mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Jeszcze we wrześniu ma powstać Fundusz Dróg Samorządowych, który będzie miał za zadanie sfinansować największy w historii program przebudowy i remontu dróg lokalnych. Jak podała w piątek „Gazeta Polska Codziennie”, w ciągu dwóch najbliższych lat fundusz mają wesprzeć między innymi Lasy Państwowe, wpłacając na jego rzecz 800 mln zł. Więcej można przeczytać [tutaj].

Taką decyzją PiS oburzeni są leśnicy. Twierdzą oni, że zagrozi to działalności statutowej Lasów Państwowych.

W tej kwestii chyba jest coś niedopowiedziane. Nie wydaje mi się bowiem, aby Prawo i Sprawiedliwość zaczęło realizować program Platformy Obywatelskiej, bo to ona w poprzednich latach najpierw chciała włączyć Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych, a później zaczęła obciążać niesamowitej wielkości haraczem, który rzeczywiście zakłócił normalne funkcjonowanie Lasów – powiedział prof. Jan Szyszko.

Powracanie do tej samej koncepcji za czasów poprzedniego rządu wydaje mi się nie możliwe, ponieważ PiS, kiedy było wówczas w opozycji, wsparło inicjatywę Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski i w sumie zabrano 3,5 mln podpisów w obronie statutu Lasów Państwowych, jako modelu, który zabezpiecza dobro przyrody i dobro człowieka – podkreślił gość Radia Maryja.

Jak zauważył b. minister środowiska, misją Lasów Państwowych jest udostępnianie zasobów przyrodniczych dla człowieka, między innymi poprzez stymulowanie – tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich.

Jest to misja, która była szczególnie realizowana w programie PiS przez ostatnie trzy lata. Istnieje między innymi taka możliwość, że fundusz leśnywspółdziałając z miejscowymi samorządamipomaga budować drogi lokalne i były tworzone analizy, które wykazały, że te drogi, o ile są wspomagane przez Lasy Państwowe i działają wspólnie z samorządami, budowane są po pierwsze szybciej, a po drugie trzykrotnie taniej – tam, gdzie działa to dla dobra lasów i lokalnej społeczności – zaznaczył rozmówca.

W myśl projektu ustawy powołującej Fundusz Dróg Samorządowych źródła jego finansowania mają sięgnąć blisko 1,5 mld zł rocznie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejne 500 mln zł ma przekazać Ministerstwo Obrony Narodowej, a ponadto spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku.

Całość rozmowy z prof. Janem Szyszko można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj