fot. PAP

Prof. J. Szyszko: Marszałek Sejmu dąży do destrukcji Lasów Państwowych

Marszałek Sejmu dąży do destrukcji Lasów Państwowych, aby się później na nich uwłaszczyć – mówi poseł PiS Jan Szyszko, były minister ochrony środowiska. W maju ubiegłego roku został złożony wniosek o referendum w sprawie obrony lasów i polskiej ziemi.

Pod wnioskiem podpisało się blisko 2,6 mln Polaków. Tymczasem, jak ocenia poseł Jan Szyszko, do tej pory marszałek Radosław Sikorski nie odpowiedział na żadne pismo w tej sprawie. Dziś nie zgodził się na wprowadzenie wniosku pod obrady Sejmu.

– Mam wrażenie, a nawet jestem przekonany, że panu marszałkowi chodzi o to, żeby ten wniosek nie stanął. Dlaczego? Dlatego, że równocześnie z tym całym procesem domagania się referendum, po cichu trwa inny proces: destrukcji prawa leśnego w Polsce. Podobnie jak przy sprawie GMO, nie bezpośrednio się atakuje ustawę o lasach, ale atakuje się inne ustawy, które wprowadzają dualizm prawny w ustawie o lasach. Mówię z pełną odpowiedzialnością: pan marszałek dąży do tego, żeby doprowadzić do destrukcji Polskie Lasy Państwowe, a później, korzystając z tej destrukcji,  na niej się uwłaszczyć – mówi prof. Jan Szyszko.

Według znowelizowanej w styczniu 2014 ustawy, Lasy Państwowe w zeszłym i obecnym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy Państwowe rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna.

RIRM

drukuj