fot. januszszewczak.wordpress.com

J. Szewczak: Poziom wzrostu PKB w Polsce jednym z wyższych w Europie

Wzrost PKB jest efektem uszczelnienia systemu podatkowego oraz działaniem programu Rodzina 500 plus – powiedział poseł PiS Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Według ekonomisty przez cały rok PKB będzie się utrzymywało na poziomie 4 proc., a dodatkowo zmniejszy się planowany deficyt. W tym kontekście poseł Janusz Szewczak zauważył, że nie sprawdzają rzekome ostrzeżenia opozycji.

– Zdaje się, że ci, którzy tak atakowali polski rząd, przedstawiciele totalnej opozycji, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, pan Rzońca, Balcerowicz, pan Petru, powinni przeprosić rząd polski, Prawo i Sprawiedliwość, bo przecież wieszczyli upadek gospodarki, finansów, Armagedon (drugą Grecję). Widać natomiast, że koniunktura i poziom wzrostu na poziomie 4 proc. PKB to jeden z wyższych poziomów w ogóle w Europie – mówił poseł Janusz Szewczak.

PKB w I kwartale 2017 r. wzrósł o 4 proc. licząc rok do rokupoinformował w tzw. szybkim szacunku GUS. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 1 proc.

Ekonomiści podkreślają, że polska gospodarka radzi sobie coraz lepiej. W ocenie ekspertów PKB za 2017 r. nie przekroczy 4 proc. Powinno to jednak  nastąpić w 2018 r.

W projekcie budżetu na ten rok rząd założył, że dynamika PKB wzrośnie o 3,6 proc.

RIRM

drukuj