ipn.gov.pl

W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce można obejrzeć wystawę „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”

W tym roku przypada 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Z tej okazji w Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce otwarto wystawę  zatytułowaną „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Radio Maryja i TV Trwam.

W latach 1918-1920 z Sokolstwa Polskiego w Ameryce przybyło do armii gen. Hallera – tworzonej we Francji – a następnie do Polski około 25 tys. druhen i druhów. Mieli pragnienie, by bronić niepodległości kraju. Do Sokolstwa Polskiego w Ameryce należało wielu światowych sportowców.

– Sokolstwo Polskie zostało złożone w Polsce i sprowadzone do Stanów Zjednoczonych przez mężczyzn i kobiety, którzy wierzyli w zasadę „w zdrowym ciele zdrowy duch”, wierzyli w lepszą naturę człowieka. Pomogli odegrać rolę w walce Polski o wolność i przywrócenie jej jako wolnego narodu – mówił Timothy Kuzma, prezes Polish Falcons of America.

Z okazji 135. rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce, w Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce otwarto wystawę zatytułowaną „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”.

Miejsce to wybrano nieprzypadkowo – wyjaśniła dyrektor placówki, Iwona Stefaniak.

– Przed 55 laty, dzięki staraniom Polonii amerykańskiej i miłośników ziemi wareckiej, powstało w wareckich Winiarach, w domu rodzinnym Kazimierza Pułaskiego, pierwsze w Polsce muzeum poświęcone polskiej emigracji. Patronuje mu do dzisiaj Kazimierz Pułaski, polsko-amerykański bohater. Ideały, którym był wierny młody Kazimierz Pułaski, są tak bliskie zarówno założycielom, jak i działaczom Sokołów Polskich – podkreśliła Iwona Stefaniak.

W otwarciu wystawy uczestniczył także prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

– Gdy przyglądałem się dekalogowi Sokolstwa Polskiego, to szczególnie zwróciłem uwagę na to, że troska o pamięć, pielęgnowanie historii, pielęgnowanie ojczystego polskiego języka łączy się z fizyczną tężyzna. Oni byli gotowi do tego, aby nieść broń i bić się o wolną, niepodległą Rzeczpospolitą – podsumował dr Karol Nawrocki.

Ekspozycja w Warce obejmuje niemal 400 unikalnych eksponatów. Znajdują się tam m.in. odznaki z wiązane z Sokolstwem, liczne zdjęcia czy „Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski” przekazany przez Związek Sokołów Polskich na początku 1915 r. prezydentowi Stanów Zjednoczonych oraz wszystkim ambasadorom rezydującym w Waszyngtonie”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl